a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w y z

ESTRİOL (Serbest) (E3, Unkonjuge E3 ; uE3) Hakkında Bilgi

Özellikle kadınlarda büyük öneme sahip önemli bir hormon tahlilidir.Normal değerleri adet döngüsü ve yaşa göre farklılık gösterebilir.
Fetoplasental ünitenin değerlendirilmesinde kullanılır. Serbest E3 düzeyi, total E3’den daha spesifiktir. Sonuçlar hastadan hastaya değişebildiğinden seri ölçüm yapılması önerilir.
Sabahları daha yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Gebelik süresince serbest E3 sürekli yükselir ve doğumun başlaması ile birlikte sert bir yükselme olur. Diabetik gebeler, post-date gestasyon ve intrauterin büyüme geriliğinin değerlendirilmesinde serbest E3 kullanılabilir.
Fetüste, santral sinir sistemi malformasyonu, konjenital kalp hastalığı veya Down sendromu varlığında serum serbest E3 düzeyinde düşüklük olabilir.
35-36.gebelik haftalarında fetal yaşın hesaplanmasında da serbest E3 düzeyi kullanılabilir. Ayrıca ikinci trimesterde hCG ve AFP ile beraber kullanılarak risk taraması yapılabilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 20.03.2010 08:27

Merhaba ben 20 yasındayım ve 24 haftalık bi gebeliğim var 20. haftada 3lü tarama yaptırdım sonuçlarım hcg-20074 afp-56,42 serbest estriol-1,072 risk nedir veya var mıdır?