a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w y z

LUPUS ANTİKOAGÜLAN (PTT-LA, DRVVT testi) Hakkında Bilgi

Lupus antikorları, SLE, trombotik olaylar, tekrarlayan fetal kayıplar, trombositopeni ve çeşitli nörolojik bozukluklarla ilişkilidir. Diğer otoimmün bozukluklar, maligniteler, enfeksiyonlar ve bazı ilaçların kullanımında da (ör.fenotiazinler ve kardiyak antiaritmik ilaçlar) lupus antikoagülanları bulunabilir. Bu hastalarda aPTT gibi fosfolipide bağımlı in vitro pıhtılaşma testlerinde uzama olabilir.

Normal Değer: Negatif 'dir. 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

| 10.03.2010 10:20

Bu testler bana Coumadin kullanılırken yapıldı.LA1(mix) :42,9 saniye LA2(MİX) 36,5 saniye diye çıkmış. "Oral antikoagülan kullanımı nedeniyle LA1 ve LA2 test süreleri uzun çıkmıştır " diye de bir yorum var. Yani negatif mi pozitif mi? Çok TEŞEKKÜR ederim. İyi Çalışmalar

Tahlil.Com | 10.03.2010 03:18
Banu Hanım,yaptırdığınız testler pıhtılaşma sistemimizi inceleyen testlerdir.Kanın pıhtışaşma süresi hakkında fikir veren testler olduğundan sonuçlarda da yazdığınız üzere zaman(saniye) birimi ile sonuç vermektedirler.Bu nedenle bu testler,örnek vermek gerekirse gebelik testi gibi pozitif veya negatif olarak değerlendirilemezler.Coumadin kullanmanıza bağlı bu testlerde kabul edilebilir oranda uzama olağandır.Ancak sık olarak kontrol edilmesi gereken testlerdir.Bu testler de uzama kabul edilebilir oranın üzerine çıkarsa Coumadin dozu da ona göre azaltılabilir.