First slide
Second slide
Third slide

Divertiküler Hastalık Nedir?

Divertikül hastalığı  kalın bağırsak duvarından dışarıya doğru küçük çıkıntıların çıkmasıdır. Söz konusu hastalığın herhangi bir belirtisi olmayabilir. Kanser veya bulaşıcı bir hastalık değildir.
Genelde 50 yas üzeri kişilerin %30-40’ ında görülür.
Kırmızı et, çok yağlı yemekler ve düşük lifli besinlerin tüketimi  hastalığın görülme riskini artırır. Divertikül hastalığı genelde belirtisizdir ama bazen karın bölgesindeki burkulma, dışkıda açık kırmızı renkte kan bulunması, ateş ve mide bulantısı  ile birliktedir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Doğum Kilolarından Önce Psikolojik Olarak Kurtulun

Hamileliğin ilk aylarından itibaren anne adayları doğum sonrası kilolarını düşünmeye başlar. Tabii ki bu kadar erken düşünmek sayesinde daha dikkatli beslenen anne adayları her zaman kiloları verirken de daha avantajlıdır.

Doğumdan sonra kilo verirken en önemli unsur, dengeli beslenmektedir. Çünkü; anne aynı zamanda bebeğini beslemek ve kendi sağlığını da riske atmamalıdır. Çocuğuyla verimli vakit geçirebilmek için gücünü de kaybetmemelidir anne. Ayrıca lohusalık dönemi de çok önemlidir bu aşamada. Bu yüzden anne adayı başta mutlu ve sağlıklı, sonrasında çocuğu ve kendisi için yeterli olmalı, daha sonrasında güzelliğine dikkat etmelidir.

Kilo vermeye başlamadan önce anne adayları psikolojik olarak rahat ve mutlu olmalıdır. Öncelikle şükretmesi gereken durumların farkına varmalı ve bunları sık sık kendine hatırlatmalıdır. Bundan sonra ancak vücudunun hangi bölgelerinden rahatsız olduğunu ortaya koymalı ve bununla ilgili nasıl tedbirler alacağını belirlemelidir.

Diyetten hemen sonuç beklemek yanlıştır. Çünkü doğumdan sonra bebeğin ve annenin sağlıklı beslenmesi çok önemlidir. Bu sebeple karar verilen yolda emin adımlarla, sabırla ilerlemelidir.

Diyette bir süre geçirdikten sonra kıyafetler yenilenmeli ve artık hamilelikte giyilemeyen kıyafetlere geçilmelidir. Bu sayede vücuttaki değişim fark edilmekle beraber, daha dar kıyafetlere girmek için zayıflama çabaları da devam edecek ve ihtiyaç olan dürtü elde edilmiş olacaktır.

Doğumla birlikte zaten belli bir kilodan kurtulmuş olacaksınız. Yani fazla kilolarınızla canınızı sıkmak yerine, hem ne kadar güzel bir bebeğe sahip olduğunuzu düşünüp, hem verdiğiniz kilolarla motive olabilirsiniz. Kısacası olumsuz düşüncelerden kurtulup gelecek güzel günlerinizi düşünün.

Günün belli saatlerinde özellikle güneşin sağlık verdiği, arabaların az, sokakların tenha olduğu vakitlerde uzun yürüyüşler yapın bu sayede hem kendinizi dinlemiş hem de vücudunuzu havalandırmış olursunuz. Aynı zamanda kilo vermek için de işin en önemli kısmını atlatırsınız.

Su içmek, maddi olduğu kadar manevi hastalıklara da şifadır. Su tükettiğinizde; sütünüz artar, vücudunuz daha dinç ve sağlıklı olmakla birlikte, daha kolay kilo vermenizi de sağlar. Ağrıları da azalttığını düşündüğümüzde su, psikolojinin iyiliği için her şartı sağlamış olur.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Karaciğer Yağlanması Nedir? Tanıda Kullanılan Tahliller

Karaciğer yağlanması  sık rastlanan bir sağlık sorunudur. .Ortalama her 4-5 kişiden birinde görülmektedir.Her iki cinste de görülebilmektedir. Karaciğer yağlanması; karaciğer hücrelerinde normalden fazla  yağ toplanması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır.
Karaciğer yağlanmasına ile birlikte hepatit gibi  karaciğer enfeksiyonları da bulunursa karaciğer sirozu ile sonlanabilen vak'alar da görülebilmektedir.
Karaciğer yağlanması, sağlıksız beslenen ve  nispeten kilolu kişilerde daha sık görülür.Tanı ise, genellikle  ultrason muayenesi ve kan tahlilleri kullanılır.
Kan tahlillerinde karaciğer enzimleri olarak da bilinen GGT, ALT ve AST testlerinin  yüksek çıktığı durumlarda,ultrasonla da karaciğer büyümesi saptandığında ve yağlanma belirtileri görüldüğünde karaciğer yağlanması tanısı koyulur.
Karaciğer yağlanması olan kişiler tercihen bir gastroenteroloji uzmanına veya dahiliye uzmanına başvurmalıdır.
Bu kişiler mutlaka diyetisyene danışarak diyet yapmalıdır.Düzenli egzersiz yapmaları da önerilmektedir.Karaciğer yağlanması olan kişiler özellikle yağlı  ve kalorili gıdalardan uzak durmalı,  bol meyve ve sebze tüketmelidirler.

Karaciğer yağlanmasının başlıca iki nedeni vardır:

1.Alkole bağlı karaciğer yağlanması (alkolik karaciğer yağlanması)
2.Alkol dışı diğer nedenlere bağlı karaciğer yağlanması.
Ülkemizde en sık görülen karaciğer yağlanması nedeni alkol dışı nedenlere bağlı olan yağlanmadır.

Alkol dışı karaciğer yağlanması birçok nedene bağlı olup en önemlileri aşağıda belirtilmiştir:

1. Obezite (aşırı kilo):Özellikle son artan fast food alışkanlığı ve düzensiz beslenme nedeni ile ülkemizde de şişmanlık oranı yükselmiştir.
2. Şeker hastalığı
3. Açlık veya hızlı kilo kaybı
4. Aşırı A vitamini kullanma
5. Kortizon içeren ilaçların kullanılması

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması özel  bir belirti vermez.Çoğu zaman ultrason çekilirken doktor tarafından tanısı koyulur.
Karaciğerinde yağlanması olan insanlarda kimi zaman karnın sağ üst tarafında dolgunluk hissi, halsizlik, çabuk yorulma gibi belirtiler görülebilir.
Nadiren kaşıntı, iştahsızlık, sarılık ve bulantı gibi rahatsızlıklar görülebilir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


L
ÇOK OKUNANLAR
H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
1 ay önce
G
arzu07

ağrıdan acile gittim 15 gün önce, idrar kan tahlili yapıldı,kan tahlilin MCHC [L] 31,43 ..RDW [H] 18,6 ,çıktı, idrar tahlilin de Eritrosit [E] 1+ çıktı,ilaç kullandım geçmedi,ürolojiye gittim,tekrar idrar tahlili istendi Eritrosit [E] 2+ ve Lökosit [E] +-, sonuçlar nedir acaba?

TahlilCom
Tedaviye rağman şikayetleriniz geçmedi ise idrar kültürü yaptırmanızı öneririz..
1 ay önce
G
fenerbahce_tugce1907

Eşimle sürtünme yoluyla iliski yaşadık vajinamdan içeri biraz boşaldı hamile kalma olasiligim var mı?

Tahlil-com
Evet bu şekilde hamile kalabilirsiniz.
1 ay önce
G
kevsergonulds

Hocam merhaba ben bir ilişki yaşadım fakat vajinanın içine boşalma olmadı sadece kalça kısmına boşaldı yani vajinaya geldi mı bilemem ve ilişki yaşanırken adettim .Daha sonra 25 gün geçti ve idrar testi yaptım negatif cıktı. Sonrasında da adet oldum ama normale göre azdı şimdide adetim bitmesine rağmen karnında ciddi bir şişlik var bu kanamanın adet değilde üstüne adet görme olmasından korkuyorum.

Tahlil.com
Regl iken ilişkiye girmek gebelik oluşumunu engeller diye kesin bir durum yok.Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha farklı ve kısa süreli bir kanama olur. Üstüne görme kanaması olduğunu düşündürüyorsa gebelik testini tekrarlayarak daha net bir bilgi edebilir veya bir kadın doğum doktoruna muayene olabilirsiniz.
2 ay önce
G
karamurat_416

10 aylık bebeğimin test sonuçları

TSH: 1,60
SERBEST T4:14,69
SERBEST T3: 6,35

Tahlil.com

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.2 ay önce
G
ades

prolaktin yüksekliği tedavisi görüyordum ilacı bırakınca tekrar yükselme olduğu için doktorum mr istedi. mr sonucunda hipofiz bez parankiminde sınırları net olarak belirlenemeyen 7 mm çapında İV GD sonrası serilerde belirgin kontrast tutulum göstermeyen görünüm mevcuttur denmekte.

Tahlil.com
Hipofiz bezinizde normal olmayan bir oluşum gözlenmiş.Doktorunuz konuya dair detaylı bilgi verecektir.
2 ay önce
G
meltem06_894

adet gunum15 gün gecikti kan testi yaptirdim beta 23 cikti ve adet oldum doktorun bi hafta sonra tekrar test yapacak acaba hamile olabilir miyim?

Tahlil.com

Halk arasında Kimyasal gebelik olarak bilinen durumu  geçiriyor olabilirsiniz.Aşağıda kimyasal gebelik ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik ( biyokimyasal gebelik) nedir?

2 ay önce
G
doganage

ALT 119
AST 99
CRP 79
bu değerler yüksek
EOS% 4,5
HGB 13,7
HCT 40,5
bu değerler düşük çıktı, sorun nedir?

Tahlil.com

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

CRP YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Aynı zamanda ALT ve AST yüksekiğiniz de var.Belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.


http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

http://tahlil.com/aspartat-amino-transferaz-ast-sgot-yuksekligi-ve-dusuklugu-hangi-durumlarda-gorulur-ast-normal-degerleri-nedir2 ay önce
G
moosefirst

TSH -- 1.19 (N.D. 0.35 - 4.94)
Vitamin b12 -- 208 (187 - 883)
Ferritin -- 71.59 (21.81 - 274.66)
Folat -- 5.3 (3.1 - 20.5)

Demir (serum) -- 62 (65-175)
UIBC -- 289 (69-240)
TIBC -- 351

2.5 yıldır saç dökülmesi yaşamaktayım

Tahlil.com
Demir eksikliği bulgularınız var.Saç dökülmesinde etken olabilir.
2 ay önce
G
o.bastan

ben yeni evli bi bayanım.. eşimle ilişki anında canım çok acıyor ve ilişki gerçekleştirmiyor kendimi istem dışı çok kasıyorum ne yapmam gerekiyor bunu nasıl yenebilirim?

TahlilCom
Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olması gereklidir..

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER