First slide
Second slide
Third slide

Myocard Enfarktüsü(Kalp Krizi) Tanısında CPK-MB Tahlili

CPK-MB tahlili, miyokart (kalp kası) enfarktüsünün ilk evrelerinde hızla yükselir ve enfarktüsü izleyen ilk günlerde yüksek bulunur. Bu nedenle enfarktüs tanısında önemlidir.
Kreatinfosfokinaz (CPK) çizgili kaslarda (İzoenzim MM biçiminde) ve kalp kasında (İzoenzim MB biçiminde) bulunan bir enzimdir. Kreatinfosfokinaz (CPK) enziminin kalp kasından kaynaklanan izoenzimi CPK-MB, miyokart (kalp kası) enfarktüsünün ilk evrelerinde hızla yükselir ve enfarktüsü izleyen ilk günlerde yüksek bulunur.

 CPK-MB Tahlili Nedir ?

Enfarktüsün yaygınlığını ve ağırlığını gösteren bir belirteçtir: Kanda ölçülen enzim düzeyi ne kadar yüksekse miyokart hücresi ölümünün oluştuğu alan da o kadar geniş demektir.
Normalde bu izoenzimin, toplam CPK değerinin yüzde 3′ünün altında bulunması gerekir.Akut Miyokart Enfarktüsü tanısında kullanılır.
Enfarktüs sonrasında 4-8 saatte yükselmeye başlar ve 24 saatte doruk noktaya ulaşır.
Ayrıca kardiyak travmalar, myokardit, konjestif kalp yetmezliği, koroner anjiografi, kalp cerrahisi, musküler distrofi, polimyozit, SLE, yanıklar, Reye sendromu, hipotermi ve hipertermide de CPK-MB tahlili yüksek çıkar. 

CPK-MB Normal Değeri Nedir?

0-24 arası değerler normal olarak kabul edilir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Tahlil.com Hakkında Görüşlerinizi Bize Yazar mısınız?

Tahliller ve tahlil yorumlanmasına dair ilk ve tek sağlık sitesi olan Tahlil.com, sizlere daha iyi hizmet verebilmek için görüşlerinizi bekliyor.
Tahlil.com'da ağırlıklı olarak yer almasını istediğiniz konular, sitemize dair olumlu ve olumsuz görüşlerinizi bekliyoruz.
Her geçen gün daha çok ziyaretçiye ulaşan ve sürekli güncellenen sağlık siteniz Tahlil.com'a görüşlerinizi ulaştırmak için dilerseniz bu bölüme yorumunuzu yazabilir ve Facebook sayfamızdaki anketimize katılabilirsiniz.
Tahlil.com'un Facebook sayfasındaki anketine katılmak için tıklayınız....


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Kemik İliği Tahlili ve Kemik İliği Biyopsisi Nedir?

Kemik iliği , kan hücrelerinin (kırmızı hücre(eritrosit), beyaz küre (lökosit) ve kan pulcukları (trombosit)) üretildikleri organdır.
Kemik iliği kemiğin ortasında bulunan süngerimsi bir dokudur. Kemik iliğinde kan hücrelerini doğuran ana hücreler vardır.
Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi adı verilen tahliller bu hücrelerin sayı, yapı ve işlevleri konusunda bilgi elde etmeye yararlar.
Böylelikle kan testleri, radyolojik incelemeler gibi tetkiklerle tanıları konulamayan kan hastalıkları ve kan kanserlerinin teşhis ve tedavileri mümkün olabilmektedir.                  
Kemik iliği tahlili için örnek, sağlık personelince kemer hizasındaki kalça kemiğinin ön ya da arkasından veya göğüsün ortasındaki dikey kemikten alınır.
İşlem, en sık olarak kalça kemiğinin arkasından yapılır.
Anestezi sağlandıktan sonra ilik iğnesi sokulur ve kemik iliği , ilik iğnesinin arkasına monte edilen bir enjektör yardımıyla çekilir.
Çekilen örnek enjektör içinde, lam denilen küçük camlar üstünde ya da küçük tüpler içinde laboratuvara gönderilir.
Bu işlem kemik iliği aspirasyonu olarak adlandırılır.
Kanser şüphesi olduğunda bazen aspirasyon ile birlikte biyopsi yapılması da istenebilir.
Biyopsi, aspirasyon işleminden hemen sonra ve genellikle aynı yerden alınır.
Bu işlem ilik iğnesi yardımı ile çok küçük bir kemik parçasının çıkarılmasıdır.
Tahlil sonuçları hücre türlerinin sayısının ve gelişmelerinin normal olup olmadığını gösterir. Çok sayıdaki ya da az sayıdaki belli hücre tipleri, spesifik hastalıkların belirtisi olabilir


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
5 yıl önce
G
tutsakgeceler07
merhaba doktor bey adım kadir 33 yaşındayım göğüs ağrısı şikayetiyle doktora başvurdum 1 yıldır yüksek tansiyon için delix plus 5mg ve beloc zok 100mg kullanıyorum ekg efor ve eko temiz çıktı kan değerlerim RBC 5.79 MCH 27.05 RDW 16.7 %BASO 1.4 TRİGLİSERİD 212 LDH 518 bu değerlerimin yüksek görünmesine rağmen doktor tahlillerimin iyi olduğunu söyledi tansiyonum da ilaç kullanmam rağmen büyük 12-20 küçük 8-14 arasında değişen değerler de tahlilerim hakkında rica etsem bilgilendirirmisiniz?
tahlil.com
Trigliserit değeri yüksek, RBC de .Kan fazlalığınız olabilir.Sigaraya bağlı da çıkabilir.
5 yıl önce
G
gamzeserhat2010
Doktor bey tam idrar tahlilimde 4-5 lokosit,2-3 eritrosit,8-10 epitel görüldü bi enfeksiyon soz konusumu ricaetsem bilgilendirirmisiniz
tahlil.com
Bu sonuçlar tam fikir vermiyor, idrar yollarındaki enfeksiyon varlığı hakkında en doğru bilgiyi idrar kültürü tahlili verir.

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER