Soru Sormak İstİyorum

Hemogram Kan Tahlilindeki Kısaltmaların AnlamlarıTam Kan Sayımı tahlili , diğer adıyla Hemogram Testi yaptıran bir çok ziyaretçimiz bu tahlili yaptırdıktan sonra sonuç kağıdındaki kısaltmaların anlamlarını merak edip bize başvuruyorlar.
Sizler için Hemogram testinde kullanılan kısaltmalar ve anlamlarını derledik.

Tam Kan Sayımı ( Hemogram Testi) Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları:  

RBC (red blood cells):  Kırmızı kan hücreleri (Alyuvarlar) Oksijen taşıyan hücrelerin miktarını belirtir.
 Düşükse anemi (kansızlık) veya kan kaybı vardır.
Yüksek olduğu durumlar ise :Yüksek rakımlı yerde yaşayanlar, KOAH(Kronik Obstruktif Akciğer Hastalıkları,astım ve bronşit gibi, böbrek hastalığı ve polisitemi hastalığıdır.

MCV (mean corpuscular volume):  Oksijen taşıyan hücrelerin ortalama büyüklüğüdür. MCV düşükse eritrositler daha ufaktır, yüksekse daha genişlemişlerdir.
Demir eksikliği anemisinde eritrositler küçülür dolayısıyla mcv değeri düşük çıkar. B12 vitamini eksikliği anemisinde ise eritrositler büyümüştür, MCV yüksektir.

Hb (Hemoglobin): Kandaki toplam hemoglobin miktarını gösterir. Anemilerde hemoglobin değeri düşer.

MCH: Eritrositlerdeki hemoglobin miktarını gösterir.

MCHC: Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration: Eritrosit hemoglobin konsantrasyonunun yüzde olarak ifadesidir.

Hct (Hematokrit): Kandaki hemoglobin ve eritrosit miktarının bir ölçüsüdür. Anemi, lösemi, kan kaybı gibi durumlarda azalırken vücudun su kaybettiği durumlarda (örneğin ishal) veya polisitemi'de artar.

 PLT (Platelets): Trombositlerdir. Pıhtılaşmayı sağlayan hücerelerdir.

WBC (White Blood Cells-Leukocytes): Beyaz kan hücreleri(Akyuvarlar) Vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin yani lökositlerin toplamını gösterir.  Enfeksiyon hastalığı veya lupus gibi kronik iltihabi hastalıklarda yükselir.  Ayrıca lösemi'de yükselir. Düşük değerlerde çıktığında ise lökosit yapımını bozan ciddi bir hastalık vardır.  Örneğin bazı kanserlerde, kemik iliği hastalarında, AIDS'te, viral enfeksiyonlarda  lökosit miktarı (WBC) düşüktür.

PNL: (Nötrofiller) Bakteriyel enfeksiyonlarda artar.

Lymphocytes: (Lenfositler) Viral enfeksiyonlarda ve bazı kronik hastalıklarda artarken  HIV enfeksiyonu yani AIDS'te düşer.

Eosinophils: (Eozinofiller) Allerjide ve paraziter hastalıklarda yükselir. 

Kan sayımı testi ile ilgili soru sormak ve tahlilerinize dair bilgi almak için aşağıdaki bölüme sorunuzu sorabilirsiniz.

YORUM YAPIN

SON SORULAR

1 gün önce ali çelik sordu

Sevgilim ile elbiseler üzerimizde sürtünme ile birlikte olduk üzerine yattım seviştik başka hiçbir şey olmadı ama sevgilimin anal bölümünden hafif kan gelmiş sebebi nedir acaba normal midir kızlığına bir şey olmuş mudur?

avatar
21 saat önce TahlilCom cevapladı

İlişki sırasında yaşanan doku zedelenmesinden kaynaklı bir kanama olabilir. Hymen yapısının zedelenip zedelenmediğini anlamak için muayene gerekir.


1 gün önce eva_smithi sordu

Bugün vajinam öyle cok kasindiki bende hzli hzli camasrmin üstünden kasidim ice doğru sonra baktm biraz kan gelmiş şimdide öyle cok acıyor ki kizlik zarim bozulmus mudur ? bu kanama neden oldu bilmiyorum yardimci olur musunuz şimdiden çok tşkler

avatar
17 saat önce Tahlil.Com cevapladı

Bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene olman gerekiyor, ancak muayene sonucu anlaşılır.


1 gün önce cihangir_besiktas1903 sordu

Bugun kan testi yaptirdim 8.2 cikti hamile miyim acaba?

avatar
21 saat önce TahlilCom cevapladı

Değeriniz hamileliği destekleyecek kadar yüksek değil ancak adet gecikmesi yaşıyorsanız bir süre sonra testi tekrarlatmanızı öneririz. 


1 gün önce ahmetkaandemirturk sordu

Sevgilimle adet dönemimdeyken ilişkiye girdik. Sevgilim dısarı bosaldıktan sonra idrarını yaptı ve geldikten sonra 1 saat ara verdik sonra birdaha ilişkiye girdik ve yine dısarı boşaldı. Penisinden yaparken meni çıkmışmıdır. Çıkmışsada hamile kalırmıyım?

avatar
17 saat önce Tahlil.Com cevapladı

Adet tarihinizi bekleyin. Gecikme olursa test yaptırın.


1 gün önce frtfgnsyhn sordu

TSH 1,615
B-HCG < 2
Prolaktin 16,21. Sonuclarim bunlar hamile miyim acil cewap yazin lutfen

avatar
1 gün önce Tahlil.com cevapladı

Tahlil sonucunuza göre hamile değilsiniz,Beta HCG değeriniz düşük.
10 ve altı çıkan Beta HCG değerleri gebelik olmadığnı düşündürmektedir.

Beta HCG testi ile ilgili detaylı bilgi almak ve Beta HCG ile gebelik tanısına  dair sorulmuş yüzlerce soru ve verilmiş cevabı okumak için tıklayınız...

Gebelik testini uygun zamanda yaptırmayıp erken test yaptıranlarda da bu tür negatif sonuçlar görülebilmektedir.Gebelik testinin ideal olarak ne zaman yapılması gerektiğine dair bilgi almak için tıklayınız....1 gün önce rossee_35 sordu

Mrb erkek arkadasim sürtünme yoluyla anusumun üstüne birkaç kez boşaldı. Her defasında silip hemen yikadim vajinama geldiğini sanmiyorum. Gebelik durumu ihtimali var midir? Adetimden 10 gun sonra oldu bu olay.

avatar
1 gün önce Tahlil.com cevapladı

Küçük yaşlarda  olup  cinsel konularda bilgi sahibi olmadan  cinsel  deneyim yaşayan sizler gibi pek çok okurumuz var.
Bu tür  ilişki sonrası hamilelik korkusu ile bizlere bir çok soru geliyor.
Bize yazdığınız ilişki türünde  hamilelik ihtimali pek mümkün görülmüyor.

Tahlil.com doktorları olarak size önerimiz mutlak suretle aşağıdaki bağlantıyı dikkatle okuyup hamilelik oluşumuna dair bilgi sahibi olmanız.

Aşağıdaki bağlantıda belirtilen yazıları ve sorulmuş benzer soru ve uzmanlarımızca verilen cevapları dikkatle okursanız bu konuda bilgi sahibi olacağınızı umuyoruz.


1 gün önce ali_vel_i4950 sordu

İyi günler kız arkaşımla bir iki gün önce sürtünmeli ilişki yaşadık. vajinasına zevk suyum bulaşmış ve içine kaçmış olabilir.ama bu zevk suyu buluştıktan 10 dk sonra yıkadı sildi peçeteyle. şimdide midem bulanıyor ve kasıklarım ağrıyor diyor.hamile midir. lütfen adetten sonra hamilelik testi yaptırın demeyin zaten test pozitif çıkarsa nolcak bunun şimdiden bir önlemi yokmu .birde adetine bir kaç gün kalmış bugün. lütfen cevap verin çok önemli lütfen

avatar
1 gün önce TahlilCom cevapladı

Zevk suyu ile hamileliğin oluşması oldukça düşük bir ihtimaldir. O nedenle sakince regl döneminin beklenmesini tavsiye ederiz. 


1 gün önce sebtuf_09 sordu

Merhaba adet tarihime daha 7 gün var ama ben gebelik kan testi yaptırdım değerim 8.50 çıktı gebelik var mı merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim

avatar
1 gün önce TahlilCom cevapladı

Değeriniz şu anda hamileliği desteklemiyor. Ancak adet gecikmesi yaşarsanız gebelik testini tekrarlamanızı öneririz. 


1 gün önce onerlersebzemeyve sordu

Adet günüm 1 gün gecikti test yaptm silik çıktı 2. çizgi aynı gun kan verdim 252 çıktı sonuç kaç haftalık hamileyimdir en son adet tarihim 20 nisan

avatar
1 gün önce Tahlil.com cevapladı

Doktorlarımız gebelik araştırılması yönünden Beta HCG test sonucu değerlerini merak edenler için Gebematik tasarladılar.;
Tahlil.com doktorlarına  sormanıza gerek kalmadan Gebematik kullanarak gebe olup olmadığınızı gebelik var ise de  tahmini olarak kaç haftalık olduğunu öğrenebilirsiniz.

 Gebematiğimizi hemen kullanmak için tıklayınız....


2 gün önce sevinc_444 sordu

21 yaşındayım erkek arkadşımla ilişkiye girdik sürtünme olyı gerçekleşti tam olarak olmasada içimede girdi ama boşalma gerçekleşmedi zevk suyu ile hamile kalabilr miyim?

avatar
17 saat önce Tahlil.Com cevapladı

Adet zamanını bekle 5 gün veya daha fazla gecikme olursa gebelik testi yapabilirsin.


avatar
17 saat önce Tahlil.Com cevapladı

Adet zamanını bekle 5 gün veya daha fazla gecikme olursa gebelik testi yapabilirsin.
Tahlil.com tarafından yapılan tahlil yorumları, sorulara verilen cevaplar ve sitemizde yayınlanan yazılar bilgilendirme amaçlı olup, asla doktor muayenesi ve doktor konsültasyonunun yerini tutmamaktadır.Hastalıkların tanı ve tedavisi, ancak doktor muayenesi ile mümkündür.

Copyright © 2015 Tahlil.com Altyapı : Tilya Yazılım