SORU SORMAK İSTİYORUM

Künye

Hemogram Kan Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları

Hemogram Kan Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları

Tam Kan Sayımı tahlili , diğer adıyla Hemogram Testi yaptıran bir çok ziyaretçimiz bu tahlili yaptırdıktan sonra sonuç kağıdındaki kısaltmaların anlamlarını merak edip bize başvuruyorlar.
Sizler için Hemogram testinde kullanılan kısaltmalar ve anlamlarını derledik.

Tam Kan Sayımı ( Hemogram Testi) Tahlilindeki Kısaltmaların Anlamları:  

RBC (red blood cells):  Kırmızı kan hücreleri (Alyuvarlar) Oksijen taşıyan hücrelerin miktarını belirtir.
 Düşükse anemi (kansızlık) veya kan kaybı vardır.
Yüksek olduğu durumlar ise :Yüksek rakımlı yerde yaşayanlar, KOAH(Kronik Obstruktif Akciğer Hastalıkları,astım ve bronşit gibi, böbrek hastalığı ve polisitemi hastalığıdır.

MCV (mean corpuscular volume):  Oksijen taşıyan hücrelerin ortalama büyüklüğüdür. MCV düşükse eritrositler daha ufaktır, yüksekse daha genişlemişlerdir.
Demir eksikliği anemisinde eritrositler küçülür dolayısıyla mcv değeri düşük çıkar. B12 vitamini eksikliği anemisinde ise eritrositler büyümüştür, MCV yüksektir.

Hb (Hemoglobin): Kandaki toplam hemoglobin miktarını gösterir. Anemilerde hemoglobin değeri düşer.

MCH: Eritrositlerdeki hemoglobin miktarını gösterir.

MCHC: Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration: Eritrosit hemoglobin konsantrasyonunun yüzde olarak ifadesidir.

Hct (Hematokrit): Kandaki hemoglobin ve eritrosit miktarının bir ölçüsüdür. Anemi, lösemi, kan kaybı gibi durumlarda azalırken vücudun su kaybettiği durumlarda (örneğin ishal) veya polisitemi'de artar.

 PLT (Platelets): Trombositlerdir. Pıhtılaşmayı sağlayan hücerelerdir.

WBC (White Blood Cells-Leukocytes): Beyaz kan hücreleri(Akyuvarlar) Vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin yani lökositlerin toplamını gösterir.  Enfeksiyon hastalığı veya lupus gibi kronik iltihabi hastalıklarda yükselir.  Ayrıca lösemi'de yükselir. Düşük değerlerde çıktığında ise lökosit yapımını bozan ciddi bir hastalık vardır.  Örneğin bazı kanserlerde, kemik iliği hastalarında, AIDS'te, viral enfeksiyonlarda  lökosit miktarı (WBC) düşüktür.

PNL: (Nötrofiller) Bakteriyel enfeksiyonlarda artar.

Lymphocytes: (Lenfositler) Viral enfeksiyonlarda ve bazı kronik hastalıklarda artarken  HIV enfeksiyonu yani AIDS'te düşer.

Eosinophils: (Eozinofiller) Allerjide ve paraziter hastalıklarda yükselir. 

Kan sayımı testi ile ilgili soru sormak ve tahlilerinize dair bilgi almak için aşağıdaki bölüme sorunuzu sorabilirsiniz.


SON SORULAR

18 saat önce ayseaskinyilmaz sordu

Erkek arkadaşımla sürtünerek ilişkiye girdik altimizda bir şey yoktu sonra dışarıda eliyle boşaldı ve penisini eliyle temizleyip tekrar vajinama değdi bakireyim hamilelik olur mu ? Zevk suyu vs.gelmiş olabilir..

avatar
17 saat önce TahlilCom cevapladı

Zevk suyu bulaşı ile hamileliğin oluşumu oldukça düşük bir olasılıktır. Tavsiyemiz adet gecikmesi yaşarsanız gebelik testi yaptırmanızdır.

18 saat önce hacer_7777 sordu

Sürtünme ilişki sonrası 1 damla spermle bile hamile kalınır mı?

avatar
17 saat önce TahlilCom cevapladı

Sürtünme yoluyla yaşanan ilişki sonrası hamileliğin oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Yine de adet gecikmesi yaşanırsa gebelik testi yaptırılabilir.

1 gün önce derin sordu

Merhabalar, sevgilimle ustune boşalma gibi bir durum olmadan sevisiyoruz ve o ay sevgilimin adeti bir kaç gün geç ve az geliyor bunun sebebi nedir ?

avatar
17 saat önce TahlilCom cevapladı

Adet kanamasını etkileyen pek çok neden vardır. Düzenli adet kanaması görülmüyorsa bazı tahlilleri yaptırmak gerekebilir.

1 gün önce berfuknal sordu

2 gün önce erkek arkadaşımla ilişkiye girdik ancak kanamam olmadı bakirelik bozulmuş olur mu? Birde erkek arkadaşım üzerime boşaldı bu hamileliğe sebep olur mu?

avatar
17 saat önce TahlilCom cevapladı

Vajinaya sperm etmesi halinde hamilelik ihtimali söz konusudur.

1 gün önce kubra.gs.rap sordu

Şubat ayında sürtünme yoluyla iç çamaşırlı ilişkiye girdim. Martta ygs vardı heralde stresten adet olmadım. O aydada ilişkiye girdim gene iç çamasırlı sürtünerek. Nisanda adet oldum. Ama benim göbeğim yoktu göbeğim olmuş. İki kerede martta hamilelik testi yaptım negatif çıktı. Hamile olma ihtimalim var mı ?

avatar
17 saat önce TahlilCom cevapladı

İlişki sonrasında normal adet kanaması görülmüşse hamilelikten söz edilemez.

1 gün önce nurcuk40 sordu

Merhabalar Aralık Ayında bir ilişkim oldu ondan sonra 4 kere adet oldum. Ilişkiden 70 gün sonra da evde test Yaptım negatifti ama bu ay gecikme yaşıyorum acaba hamilelik ihtimali olabilir mi

avatar
1 gün önce Tahlil.Com cevapladı

Adet olmuşsun defalarca hamilelik ihtimali yok.

1 gün önce ayturkbaran_17 sordu

Kız arkadaşımla bundan 5 gün önce sürtünme yoluyla ilişkiye girdik.Benim üzerimde şort kız arkadaşımın üzerinde kot pantolon ve iç çamaşırı vardı.Boşalma olmadı,ilişki sonrası şortumun filesine ve penisimin üzerine baktığımda zevk suyuna rastladım.Kız arkadaşım 2 aydır adet görmüyordu.Gebelik ihtimali nedir?

avatar
1 gün önce Tahlil.Com cevapladı

Bu şekilde hamile kalma olasılığı imkansız.

avatar
1 gün önce TahlilCom cevapladı

Kıyafetler üzerinden yaşanan cinsel birliktelikte hamilelik oldukça düşük bir ihtimal olsa da mümkündür. Adet gecikmesi olduğu için gebelik testi yaptırılabilir. 

2 gün önce ceyda1996 sordu

Adetim 5 gün gecikmişti erkek arkadaşımla onda boxer bende tayt ve iç çamaşırı varken sürtünerek ilişkiye girdik üstümdeyken çok çok az sperm taytımın vajina bölgesine geldi ve ilişkiden 2 gün sonra normal adetimi oldum hamile kalma riskim varmı ? ve sprmler o kadar kıyafetten geçip vajinaya sızarmı?

avatar
2 gün önce TahlilCom cevapladı

Kıyafetler üzerinden hamileliğin oluşması yok denecek kadar düşük bir olasılıktır. Ayrıca ilişki sonrasında regl gördüğünüz için hamilelikten söz edemeyiz. 

2 gün önce murat_solmaz42 sordu

hocam iyi günler sevgilimle oral ilişki yaşadım. Zevk suyu olabilirdi ucunda bosalma asla olmadı ardından öpüştük sonra vajinamı yaladı benim ağzımda sperm varsa onun ağzına bulaşıp hamile bırakabilir mi Kesin bir cevap alabilir miyim

avatar
1 gün önce Tahlil.Com cevapladı

Hamilelikten söz edilemez.

2 gün önce stranger sordu

Sevgilimle bir ilişki yaşadık yani ikimizinde iç çamaşırları varken sürtünerek oldu benim spermlerim sevgilimin kilotuna geçti kilotu biraz ıslaktı hamile kalma olasılığı var mı ? sevgilim bakire

avatar
1 gün önce Tahlil.Com cevapladı

Hayır gebe kalma ihtimali yok.


Tahlil.com tarafından yapılan tahlil yorumları, sorulara verilen cevaplar ve sitemizde yayınlanan yazılar bilgilendirme amaçlı olup, asla doktor muayenesi ve doktor konsültasyonunun yerini tutmamaktadır.Hastalıkların tanı ve tedavisi, ancak doktor muayenesi ile mümkündür.

Copyright 2015 Tahlil.com Altyapı : Tilya Yazılım

Sosyal medyada takip et! Facebook Twitter Google+