First slide
Second slide
Third slide

Horlama ve Uyku Apnesi Nedir, Nasıl Önüne Geçilir?

Horlama yaşam kalitesini etkileyen ciddi bir sorundur. Kişinin normal bir solunum gerçekleştiremediği mesajını verir. Kas yapısından dolayı erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür. Uyanık olduğumuzda boğazımızın içindeki kas ve dokular gergindir ve hava giriş çıkışı rahat sağlanabilir. Uyku sırasında bu kaslar gevşer ve fazla gevşemesine bağlı daralma oluşarak hava akımı azalır ve bu sürtünmeye bağlı sese horlama denir. Horlama uyku apnesinin büyük bir belirtisi olabilir. Bunu anlamak için uyku apnesinin belirtilerini bilmeniz gerekiyor.

Uyku apnesi denen hastalık uyurken ani olarak solunumun durması ve hava giriş çıkışının sağlanamamasıdır. Nefes alabilmek için hatırlanmayan ani uyanmalar yaşanır ve tekrar uyunur. Bu şekilde uykunuz sık sık bölünerek kaliteli bir uykuya sahip olamazsınız.

Uyku Apnesinin Belirtileri:

-Şiddetli horlama

-Ağızdan nefes almaya bağlı ağız kuruluğu

-Uyku sırasında terleme

-Reflü

-Gece sık sık idrara kalkma

-Ani solunum durmalarıyla el kol hareketleriyle çırpınarak uyanmaya çalışma

Uyku Apnesi tedavi edilmesi şart olan ciddi bir sorundur. Kandaki oksijenin azalmasına yol açar bu da dokuların yeterli beslenememesi demektir. Tedavi edilmezse kişide birçok hastalığa veya kazaya yol açarak ölüm riskini arttırır. Günlük hayatınızı ve sağlık durumunuzu büyük ölçüde etkiler. Görülen problemler şöyle sıralanabilir:

-Gün boyu uykulu olma durumu

-En çok baş ağrısı olmak üzere boyun ve omuz ağrıları görülebilir. Sabahları ciddi baş ağrısıyla uyanılır ve migren atakları görülebilir.

-Araba kullanırken, işte çalışırken, okulda, evde TV karşısında ve birçok yerde uyuklama, uykuya dalma görülür.

-Özellikle trafikte kolay kaza yapma durumu

-Depresyon

-Uyku alınamadığı için sinirlilik ve rahatsızlık durumu oluşur.

-Hafızayla ilgili problemler yaşanabilir.

-Yapılan işlere kendini verememe ve konsantrasyon bozuklukları oluşur.

-Uyku apnesi doğrudan damar sağlığını etkileyerek kalp krizine yol açar. Kalp Krizlerinin neredeyse yarısından sorumludur.

-Hem erkek hem de kadınlarda cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık görülebilir.

-Yüksek tansiyon hastalığına yol açar.

Uyku Apnesini önlemek için nelere dikkat etmeli veya neler yapmalısınız?

-Sırtüstü veya yüzüstü uyumaktansa yan şekilde uyumaya çalışın. Bu şekilde hava giriş çıkış yolu daha açık olacaktır ve solunumunuzu rahatlatır.

-Alkol, psikiyatrik uyku ilaçları, sakinleştirici ilaçlar kasları gevşetip solunumu daha da zorlaştıracağı için kullanmamalısınız.

-Kilo uyku apnesine yol açan büyük bir faktördür. Kilo veren hastaların %70’inin bu hastalıktan kurtulduğu ve rahat uykuya sahip oldukları kanıtlanmıştır. Düzenli egzersizle kilo vererek, kaslarınızı güçlendirerek ve akciğer kapasitesini arttırarak apnesiz ve daha sağlıklı bir uykuya hatta yaşama sahip olursunuz.

Uyku apnesi hastalığı için bu faktörlerle tedavi sağlanamıyorsa hekim tarafından cerrahi işlemler de uygulanabilir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.

H
İLGİLİ İÇERİK

Hidrosel Hastalığı Nedir?

Testislerin etrafındaki zarlarda sıvı  toplanmasına hidrosel denilir. Genelde ağrısızdır. Eğer birikinti sertse testis kanseri belirtisi olabilir. Bu durumlarda hemen doktora gitmenizde yarar vardır.
Hidrosel, genelde tehlikesiz bir hastalıktır ve hasta için bir problem yaratmaz. Ama %10 durumlarda kansere yol açabilir. Testislerin etrafındaki zar çok incedir. Toplar damardan sürekli az miktarlarda bu zarın içine sıvı salgılanır. Bu da testisleri nemli tutar. Eğer bu gelen sıvıyla çıkan sıvının arasındaki denge bozulursa söz konusu sıvı zarda toplanır, bazen testisleri balon haline çevirir ve hidrosel hastalığa neden olur.
Genelde bir tarafta oluşur ama bazen her iki testiste de görünebilir. Belli bir nedeni yoktur ama bazen genital enfeksiyonlar veya testislere darbe gelirse hidrosele neden olabilirler.
Üroloji doktorlarınca tanı ve tedavisi yapılmaktadır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Gözün görmesi için gerekli olan bir sıvı basıncı vardır. Bu sıvının basıncı fazla olduğunda, görme işlevi tam olarak yapılamaz ve bozulmalar meydana gelir.

İlk zamanlarında belirti vermeyen bu hastalık, zamanla ciddi boyutlara ulaşabilir.

Ufak belirtilerle göz tansiyonu şüphesini yakalayabilirsiniz. Bu belirtiler varsa en kısa zamanda doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Sabahları şakaklardan kaynaklanan baş ağrıları,

Net görememe ve bulanıklık,

Akşam ışık altında minik karartılar görmek,

Elektronik eşyalara uzun süre bakmakla meydana gelen göz çevresi ağrıları.

Özellikle ailede göz tansiyonu hastalığı bulunanlar, tansiyon ve migren hastaları, kansızlığı olanlar daha dikkatli olmalı ve şikayetleri olmasa da göz doktoru kontrolüne gitmelidirler.   


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


H
SPONSOR BAĞLANTILARQ
TAHLİL MERKEZLERİ
Öne çıkan tahil merkezleri için tıklayın.B
KONU İLE İLGİLİ YORUMDA BULUN
Hey! Bu konu hakkında yorumda bulunmak veya Tahlil.com'a soru sormak için hemen üye ol veya giriş yap
W
YORUMLAR
2 ay önce
G
arzu07

ağrıdan acile gittim 15 gün önce, idrar kan tahlili yapıldı,kan tahlilin MCHC [L] 31,43 ..RDW [H] 18,6 ,çıktı, idrar tahlilin de Eritrosit [E] 1+ çıktı,ilaç kullandım geçmedi,ürolojiye gittim,tekrar idrar tahlili istendi Eritrosit [E] 2+ ve Lökosit [E] +-, sonuçlar nedir acaba?

TahlilCom
Tedaviye rağman şikayetleriniz geçmedi ise idrar kültürü yaptırmanızı öneririz..
2 ay önce
G
fenerbahce_tugce1907

Eşimle sürtünme yoluyla iliski yaşadık vajinamdan içeri biraz boşaldı hamile kalma olasiligim var mı?

Tahlil-com
Evet bu şekilde hamile kalabilirsiniz.
2 ay önce
G
kevsergonulds

Hocam merhaba ben bir ilişki yaşadım fakat vajinanın içine boşalma olmadı sadece kalça kısmına boşaldı yani vajinaya geldi mı bilemem ve ilişki yaşanırken adettim .Daha sonra 25 gün geçti ve idrar testi yaptım negatif cıktı. Sonrasında da adet oldum ama normale göre azdı şimdide adetim bitmesine rağmen karnında ciddi bir şişlik var bu kanamanın adet değilde üstüne adet görme olmasından korkuyorum.

Tahlil.com
Regl iken ilişkiye girmek gebelik oluşumunu engeller diye kesin bir durum yok.Üstüne görme kanaması normal adet kanamasından çok daha farklı ve kısa süreli bir kanama olur. Üstüne görme kanaması olduğunu düşündürüyorsa gebelik testini tekrarlayarak daha net bir bilgi edebilir veya bir kadın doğum doktoruna muayene olabilirsiniz.
3 ay önce
G
karamurat_416

10 aylık bebeğimin test sonuçları

TSH: 1,60
SERBEST T4:14,69
SERBEST T3: 6,35

Tahlil.com

Tahlil.com da tahlil sonuçlarınızın uzmanlarımızca sağlıklı bir şekilde yorumlanması için tahlillerinizin sonuç raporunda belirtilen normal değerlerini de yazmalısınız.
Bu konuda sitemizde bir çok uyarıda bulunup okurlarımızı bilgilendik.
Aşağıda konuya dair uyarılarımızı gözden geçirmenizde yarar var.3 ay önce
G
ades

prolaktin yüksekliği tedavisi görüyordum ilacı bırakınca tekrar yükselme olduğu için doktorum mr istedi. mr sonucunda hipofiz bez parankiminde sınırları net olarak belirlenemeyen 7 mm çapında İV GD sonrası serilerde belirgin kontrast tutulum göstermeyen görünüm mevcuttur denmekte.

Tahlil.com
Hipofiz bezinizde normal olmayan bir oluşum gözlenmiş.Doktorunuz konuya dair detaylı bilgi verecektir.
3 ay önce
G
meltem06_894

adet gunum15 gün gecikti kan testi yaptirdim beta 23 cikti ve adet oldum doktorun bi hafta sonra tekrar test yapacak acaba hamile olabilir miyim?

Tahlil.com

Halk arasında Kimyasal gebelik olarak bilinen durumu  geçiriyor olabilirsiniz.Aşağıda kimyasal gebelik ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik ( biyokimyasal gebelik) nedir?

3 ay önce
G
doganage

ALT 119
AST 99
CRP 79
bu değerler yüksek
EOS% 4,5
HGB 13,7
HCT 40,5
bu değerler düşük çıktı, sorun nedir?

Tahlil.com

CRP sıklıkla istenen bir tahlil türü olup  akut faz reaktanıdır.
Tahlil sonucunuzda CRP değeri yüksek olarak görülüyor.
CRP yüksekliğinde ilk olarak akla enfeksiyon ve/veya  romatizmal durumlar akla gelir.

CRP yüksekliğine dair aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilir ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve verilmiş cevapları okuyabilirsiniz.

CRP YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Aynı zamanda ALT ve AST yüksekiğiniz de var.Belirtiğiniz değerler ve testler karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.


http://tahlil.com/alanin-aminotransferaz-alt

http://tahlil.com/aspartat-amino-transferaz-ast-sgot-yuksekligi-ve-dusuklugu-hangi-durumlarda-gorulur-ast-normal-degerleri-nedir3 ay önce
G
moosefirst

TSH -- 1.19 (N.D. 0.35 - 4.94)
Vitamin b12 -- 208 (187 - 883)
Ferritin -- 71.59 (21.81 - 274.66)
Folat -- 5.3 (3.1 - 20.5)

Demir (serum) -- 62 (65-175)
UIBC -- 289 (69-240)
TIBC -- 351

2.5 yıldır saç dökülmesi yaşamaktayım

Tahlil.com
Demir eksikliği bulgularınız var.Saç dökülmesinde etken olabilir.
3 ay önce
G
o.bastan

ben yeni evli bi bayanım.. eşimle ilişki anında canım çok acıyor ve ilişki gerçekleştirmiyor kendimi istem dışı çok kasıyorum ne yapmam gerekiyor bunu nasıl yenebilirim?

TahlilCom
Kadın doğum uzmanına gitmeniz ve muayene olması gereklidir..

H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ MAKALELER