Kötü Kolesterolü Düşürmek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?


H
SPONSOR BAĞLANTILARH
SPONSOR BAĞLANTILARH
İLGİLİ İÇERİK

Hamilelikte Cinsel İlişkinin Riskli Olduğu Durumlar

Sağlıklı ve risksiz bir hamilelikte, belirli dönemleri hariç, cinsel ilişkinin yaşanması anneye veya bebeğe herhangi bir zarar vermez. Ancak hamileliğin riskli olduğu düşünülen bazı durumlarda anne ve bebeğin sağlığı için cinsel ilişkiden kaçınmak gerekebilir. Erken doğum riski, vajina kanamalarının varlığı veya plasentanın rahim ağzını önemli ölçüde kapamış olması durumunda cinsel ilişkiden kaçınmak ve doktordan bu konu ile ilgili gerekli bilgileri almak gerekmektedir.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Ağrılı Cinsel Birleşme Nedir?

Disparoni yani cinsel birleşmede ağrı  acı, yanma ve batma hissi gibi hoşnutsuz duyguların hissedilmesidir.İlişkide sürekli ağrı olaması durumuna primer, daha sonra gelişen ağrıya sekonder disparoni denir.

Disparoni tanısı ve nedenleri cinsel terapiler konusunda uzman bir jinekolog tarafından yapılacak muayene ile konulur.

Vajinanın hemen girişinde yada içerisinde hissedilen ağrılara yüzeysel disparoni adı verilir. Nedenleri arasında ; vajinitler ( vajinal enfeksiyonlar, candida ,trikomonas, bakteriyal vajinitler gibi ), vulvitler (dış genital bölgenin enfeksiyonları , mantar, bartolin apsesi, uçuklar, siğiller  gibi) , vajina girişinin darlığı  ve vaginal kuruluk yer alırlar. 

Yaşlanma, menopoz , kullanılan ilaçlar, cerrahi operasyonlar, normal doğumda  da ağrılı cinsel birleşme olabilir.   

Derin disparonide ilişki sırasında kasık bölgesinde ağrı hissedilmektedir.
Bunun  sebepleri arasında endometriosiz, sistit, miyomlar, over kistleri, rahim ,tüp ve yumurtalıklardaki enfeksiyonlar yer alır. 

Ağrını psikolojik nedenleri arasında hamile kalmada endişe, ön sevişmenin azlığı, cinsel bilgi ve tecrübe eksiklikleri, önceden yaşanan taciz ve tecavüz gibi travmalar  yer almaktadır. 

Cinsel ilişkide ağrı problemi tedavi edilmediği takdirde kişilerde evlilik problemlerine , aldatmalara kadar giden ciddi sorunlara , cinsel isteksizliğe ,ilişki sıklığında azalmaya bağlı  olarak erkeklerde erken boşalma ve sertleşme problemlerine yol açabilir.

Tedavi soruna yönelik planlanır ve eşleri de  içine alacak şekilde yapılır.


Tahlillerinizi Biruni Laboratuvarlarında yaptırabilirsiniz.


Z
BİLMENİZ GEREKENLER