HIV enfeksiyonu ile ilgili sorularım.

SORUM DAHA HIZLI CEVAPLANIRSA MİNETAR OLURUM . (VE AYRINTILI SEKİLDE CEVAPLARSANIZ SEVİMİRİM)1. Mehraba ben Partnerime cinsel iliski olmadan yani ağızdan vajinal hic bir sekilde cinsel iliski olmadı sadece makat ve vajinasına parmak girip cıkma yani sokma seklinde temas oldu parmagımda deyin bi yara kanama yoktu bundan hiv bulasurmı? 2.ben bu parmak olayından 4 gün sonra partnerim devlet hastanesinde( hiv kemiluminesans veya benzeri ) sonuc 0,13 sonuc birimi S/CO referans degeri 0 -<1 Bu kacıncı nesil test ?yani (antijen, ve antikor)Testimi?3. Partnerim bu testi yaptırmadan önce yaklasık 23 gün önce eski sevgilisi ile cinsel iliski yasadını söyledi bu yani yaptırdıgı hiv 0,13 tesrin dogrulugu nedir bu hiv sonuc 0,13 luk testen eski sevgilisinden bisey kaptıysa bana parmak olayından bisey bulasırmı?4. Parmak teması olayından 25 gün sonra bende test oldum sonucum ANTİ HİV ( kemoluminesans veya benzeri) sonuc 0,09Birim S/CO karar sınırı 0-1 25 günluk bu test yeterlimidir ?5. Birde 5 veya 6 ay önce baska KORUNMASIZ iliskide bulunmustum bu yaptırdıgım ANTİ HİV ( kemoluminesans veya benzeri) sonuc 0,09Birim S/CO karar sınırı 0-1 Sonuc yeterlimidir bu 5 ay önceki ilisli icin Kesinmidır bu test? 6. 3. Sorumdaki partnerimin eski sevgilisi ile iliski sorusu aklıma cok takıldı o durumdan dolayıBir daha test yaptımalimıyım? parmak detayından yani virüz gecmesi imkansız belki ama cok takıntılıyım bu konularda birde 0,13 lük bir sonuctan erken test olduya parterim virüs yenibolusuyo olsa dahi 0,13 degerden bulas yapabilirmi ?NOT . LÜTVEN AYRINTILI SEKİLDE YAZARSANIZ SEVİNİRİM AKLIMDA SORU İSARETİ KALMAYACAK SEKİLDE KAFANDAN BU KONUYU ATMAK İCİN

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, kafanız çok karışmış anlaşılan. Öncelikle şu bilgiyi paylaşalım. Test sonuçlarınız, yaşadığınız ilişki türü ve verdiğiniz bilgilere göre kesinlikle HIV enfeksiyonunuz bulunmadığı, gerek siz de gerekse partnerizde HIV enfeksiyonu olmadığını ifade edebiliriz.
HIV testlerini i uygun zamanlarda yaptırmışsınız ve negatif çıkmış. Bu tür sorulara ayrıntılı cevap vermek yerine hesin ve net cevap vermemiz dağa doğru olacaktır.
Testlerin kaçıncı nesil olduğu gibi konular ile kafanızı karıştırmak yerine test sonuçlarının negatif olduğunu ve sizde hastalık olmadığını idrak ederseniz kafanızı işgal eden HIV korkusunu rahatlıkla kafanızdan atabilirsiniz.
Net bir şekilde testlerin uygun zaman aralıklarında yapıldığını söyleyebiliriz. Kafanızda HIV yönünden bir soru işareti kalmasın. Zaten sizde HIV enfeksiyonu olsa bu konuda doktorlar sizi uyarır ve tedavinize de başlarlardı.

Sonuç olarak ayrıntılı bilgilerle kafanızı karıştırmak yerine test sonuçlarınızın net bir şekilde negatif olduğunu bir enfeksiyonunuzun olmadığını ve belirttiğiniz ilişki türüyle de bulaş riski olmadığını belirtebiliriz.

Ancak HIV endişenizi kafanızdan atamıyorsanız bize HIV testi ile ilgili sorular sormak yerine psikolojik bir destek alıp kafanızdaki konuyu atabilirsiniz. Bu konuda bir psikiyatri doktoruna başvurmanız ve endişelerinizi ona anlatmanız en uygun seçenek olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.