Hpv virüsü test sonucu

Merhabalar , öncelikle 27 yaşında erkeğim. Ben özel bir labda şüpheli ilişkiden 50 gün sonra hpv dna genotipleme testi yaptırıp negatif aldım sonra 110.gün başka bir özel labda aynı testi yaptırıp pozitif sonuç aldım. Öncelikle bende siğil olmadığını ve sürüntü örneği ile test yapıldığını söyleyeyim. Bu testlerin yanlış sonuç verme ihtimali nedir yanlış pozitif olabilir mi? Bundan da önemlisi ben çok kötüyüm evlenmek yuva kurmak istiyorum ama bunu yapamayacağım diye korkuyorum her zaman aklıma geliyor bu pozitif olayı ve içim içimi yiyor. Bu virüs ömür boyu bende mi kalacak , kalmayacaksa ne zaman geçecek? Geçtiğini varsayarsak negatif sonuç aldıktan sonra yine pozitife döner mi? Gerçekten o kadar kötü durumdayım ki

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba. Öncelikle HPV virüsü testiniz pcr yani HPV genotipleme testiyle yapılmış bu nedenle test sonucunda yanlışlık beklemiyoruz.

Ancak şu an itibarıyla bu test sonucundan korkmanızı ve endişe etmenizi gerektiren bir durum yoktur.

Bu sonuç evlenme ve yuva kurmanıza da asla engel değil. Bu enfeksiyonu eşimize bulaştırmanız için sizde genital bölgede siğiller olması gerekir.
Muayene sınrası bu tür bir siğil görülürse bunlar dondurma ve/veya yakma yoluyla yok edilir.

Aktif siğili olmayan bir erkek bu enfeksiyonu bulaştıramaz.

Bu virüs sizde ömür boyu kalmayacaktır.Negatife dönecektir. HPV enfeksiyonundan korunmada aşı da çok önemlidir.Pek ala bu aşıyı olup kendinizi sonraki potansiyel bulaşlara karşı koruyabilirsiniz.

Şu aşamada canınızı sıkacak bir durum kesinlikle yok. Ancak dilerseniz genital siğiller yönünden bir üroloji veya cildiye doktoruna muayene olabilirsiniz. Muayenede siğile rastlanmazsa bulaştırıcılık yönünden de bir risk olmayacaktır.

Şu aşamada dıktorunuz gerek görmeden bir daha HOV testi yaptırmayın lütfen.

Sağlıklı günler dileriz.