Beta hcg sonucu

Merhaba pazartesi beta hcg kan sonucum 284 çıktı dün tekrar yaptırdım 576 çıktı. Değer artışı iyimi acaba bos gebelik riski varmi? Birde hamile olduğuma dair bir belirtim yok normalmi

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar;

Beta HCG bir gebelik hormonudur. B-HCG embriyonun rahme gelmesi ile kandaki değeri hızla yükselmeye başlar. Belli bir eşik değerden sonra idrarda da tespit edilebilir. Kanda 11, idrarda ise 12-14. günlerde saptanabilir. Kan B-HCG değeri 48-72 saatte bir iki katına çıkar. Hamileliğin 8-11 haftası arasında en yüksek değerine ulaşır. Sizin Beta-HCG değeriniz de 2 günde iki katına çıkmış görünüyor. Değer artışı hamilelik için oldukça iyi görünüyor. Ultrasonda gebelik kesesi gebeliğin 5. veya 6.haftasında görülmesi mümkündür. Gebelik kesesi, bebeğe dair ultrasonda ilk görünen yapıdır. Gebelik kesesi en erken kanda beta hCG değeri 1000-3000 IU/mL düzeyine ulaştığında görülebilir. Bu durumda sizde de 1 hafta içinde kese değerlendirmesi yapılması uygun olacaktır.

Hamile olduğunuza dair bir belirtinizin olmaması normaldir, bazı hamilelerde ilk birkaç ay hiç belirti olmaması mümkündür, bunun sağlıklı gebelikle hiçbir ilgisi yoktur.

Sağlıklı günler dilerim.