Cihaz arızası test sonucu etkiler mi?

Hocam ben size söyle bi soru sormustum AŞAGIYA O SORUYU BIRAKIYORUM Hocam ben özel bir hastanede anti hiv(kemoluminesans veya benzeri ) test oldum sonuc negatif amaTest sonuclarımı doktorun odasında beklerken baska hastaların konusmalarından duydum iste test cihazı arza yapmıs diye falan tabi hiv testi cihazımı baska test cihazımı bilmiyorum doktorlardan öyle bisey duymadım ama aklımda soru isareti kaldı yani eger hiv testi cihazi bozuldu diyelim tamiri olmadan sonuclar cıkarmi ?yani benim test sonucu yanlıs olma ihtimali varmı ? test cihazı bozuksa tamiri hemen olurmu? Yani sonuc olarak özel hastanedeki test cihasının bozuk olma ihtimalinde emin olmadan bize sonuclara verirlermi böyle bir ihmalkarlık yapılma ihtimali olurmuYANİ CEVABINIZDA UZMAN DOKTOR KONTROL EDER sonucları demisiniz uzman doktordan kastınız ben dahliye bölümünden test oldum dahliye doktorumu kontrol ediyor bunu yoksa labarutuarda baska uzman doktormu oluyor?Sizbu labarutuar düzenini cok iyi biliyorsubuzdur muhakak yani böyle bi hata yapamazlar deyilmi?Birde benim yaptırdıgım anti hiv(kemoluminesans veya benzeri) test ayrı bi cıhazımı vardır veya labaratuarda sadece 1 tane cihazmı vardır.?????Anlatım sekilde bi olay olması imkansızmıdır hocam yani sonuc kesindir öylemi?

Tahlil.com Cevabı :

Tekrar merhaba, bu konuda hassasiyetinizi anlıyorum. Tabii ki laboratuvarda görevli uzman doktor ( mikrobiyoloji ve/veya enfeksiyon hastalıkları uzmanı) bu testin onayını verir. Laboratuvar sorumlusu uzman doktorlar sağlık Bakanlığının onayı ile görev yapar ve konusunun ehlidir. Dahiliye uzmanı veya diğer laboratuvar dışı uzmanlar sonuçların onayından mesul değildir. Sonuç olarak her laboratuvarda farklı cihazlar veya farklı sayıda cihazlar olabilir ancak şu sonuç kesindir tüm sonuçlar detaylı bir şekilde yetkili uzman doktorun  kontrolünde çıkar ve cihaz veya test hatası veya arızası olan hiç bir sonuca uzman doktor onay vermez. enim Yaptırdığınız  anti hiv(kemoluminesans veya benzeri) test için mutlaka en az 1 tane veya birden fazla özel cihaz laboratuvarda bulunmakta bir arıza halinde gerek görülürse diğer cihazlarla testler çalışılmaktadır.
Sonuç olarak test sonucuna güvenebilirsiniz, içinizi rahat tutunuz.Sonuç kesindir. Anlattığınız gibi bir durum söz konusu olamaz.

Özellikle HIV konusunda test sonuçları veya HIV bulaşma riski ve enfeksiyonu gibi konularda kafasını meşgul eden ve bunu takıntı haline getiren sizin gibi  ziyaretçilerimiz var. Bu tür problemi olanlara ayrıca psikolojik yönden kendilerini rahatlatmak için bir psikiyatri uzmanına başvurmaları konusunda da önerilerde bulunuyoruz. Test sonucu, cihaz arızası gibi konularda takıntılarınız devam ederse size de bu konuda psikolojik destek almanız konusunda yönlendirici olabiliriz.

Sağlıklı günler dilerim.