HIV- Hepatit B- Hepatit C sonuçlarının yorumlanması

Merhaba 24 yaşındayım, şüpheli temasımdan 3 yıl geçmesi üzerine yapmış olduğum testlerin sonuçlarını sizinle paylaşıyorum. Özel hastanede yaptığım sonuçların yorumlanması konusunda oldukça kararsız kaldım ve kaygı problemim oluşmaya başladı. Sonuçlarımın 3 haneli olması kafamı karıştırdı. Acaba sonuçlarım kesin olarak negatif midir? Raporlarım ektedir dilerseniz görebilirsiniz.ANTI HIV 0.191 NONREAKTİF <0.90 >0.90<1.0 >1.0 ANTI HCV 0.048 NONREAKTİF COI. <0.90 >0.90<1.0 >1.0 HBSag 0.579 NONREAKTİF S/CO <0.90 >0.90<1.0 >1.0

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar sonuçlarınız tertemiz, hepsi negatif, lütfen kaygı duymayın.

Şimdi sırasıyla sonuçlarınızı yorumlayalım.

Anti HIV : O.191 bu test sonucunuz non reaktif yani negatif. Burada önemli olan sonucun 1.0 dan küçük olması. Sizin ki de zaten 1 in çok altında bir değer. Burada 0 dan sonda ister 3 hane, isterse 5 hane olsun fark etmez. Önemli olan sonucun 1 in altında olmasıdır. Yani sonucunuz 0.191 değil de 0.2333 olsa da negatif idi. Test raporlarında çoğunlukla 0 dan sonra 3 hane belirtilir. Sonuç olarak sonucunuz hiç bir kuşkuya mahal bırakmadan negatif.

 ANTI HCV: 0.048 Bu test sonucunuz da net bir şekildE negatif. Evet 3 haneli ama yukarıdaki örnekte de belirttiğim gibi o dan sonraki hane sayısı değil de, önemli olan 1 in altında olmasıdır negatif sonuç için. Bu da net bir şekilde non reaktif yani negatif.

HBSag: 0.579 Hepatit B test sonucunuz da 1 in çok altında yani bu da net bir şekilde non reaktif yani negatif.

Kaygılı olmanıza hiç gerek yok, sonuçlar şüpheye gerek kalmayacak şekilde negatif. Korunmasız veya şüpheli yeni  bir temas olmadıkça bir daha kesinlikle boş yere test yaptırmayın içiniz rahat olsun. Ancak eğer aşı olmadıysanız Hepatit B den korunmak için aşı olmanızı öneririm. Ancak bunun öncesinde Anti HBS olarak bilinen testi yaptırmanız ve bu testin sonucu negatif ise Hepatit B aşısı olmanız öneririm. Eğer Anti HBS testiniz pozitif çıkar ise aşı olmanıza gerek kalmayacaktır.

HIV- Hepatit B- Hepatit C sonuçlarınızın yorumlanmasındahiç bir sorun veya enfeksiyon bululunmuyor.

Sağlıklı günler dilerim.