Ca 19-9 değerim 37 olması gerekirken 46 çıkmış.Kolonoskopi yaptırmamı önerdiler.

26 yaşında bir bayanım iş yerimin hediyesi olan check-upı yaptırmam sonucunda dün sonuçlarımı aldım;kan değerlerimin biraz düşük olduğu; HDL ve LDL min normalden yüksek olduğu ve birebirini dengelediği, bağışıklık sistemimin çok iyi olduğu söylendi ancak dahiliye uzm. dr.bey Ca 19-9 değerimin 37 olması gerekirken 46 çıkması üzerine kolonoskopi istedi, sebebini sorunca kolon kanseri olup olmadığımı öğrenmek için olduğunu söyledi;ben hemoroidi olan da bir insanım kolonoskopi konusunda başka doktorlara danışmadan yaptırmak istemiyorum çünkü bunu bana söyleyen bir özel hastane açıkçası çok güzevenmiyorum, herşeye rağmen dikkate almalımıyım sizce yoksa başka doktorlar  ve tahlili yineletip öyle mi kolonoskopi düşünmeliyim?

Tahlil.com Cevabı : Ca 19-9 değeriniz normalin çok az üstünde çıkmış.Bu kadar bir yükseklikle kolonoskopi yapılması çok anlamlı değil.Kolonoskopi teknik bir işlem olup yapılması için de gerkli nedenler olmalıdır.Zaten ca 19-9 bir tarama testi olarak da kullanılmamalıdır.Sadece bu değere ge kolonoskopi yapılması yaşınız da göz önüne alındığında anlamlı değil.Bir gastroenteroloji uzmanına danışmanızı öneriyoruz.