Çölyak konusunda nasıl bir tedavi uygulanabilir? Bu konuda bilgi verebilir misiniz ?

Tahlil.com Cevabı : Çölyak hastalığı, bağırsaklarda besin Maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulmasına yol açan bir hastalıktır.Çölyak hastalığı olan insanlar, buğday,arpa, çavdar ve bir dereceye kadar da Yulafta da bulunan bir Protein olan 'gluten'e karşı hassasiyet gösterir.Çölyak hastaları, gluten içeren gıdalarla beslendiklerinde ince bağırsaklarında oluşan reaksiyonlar sonucu, hücrelerinde iltihap ve hasar oluşur. Oluşan bu hasar sonrasında besin maddelerinin sindirimi ve emilimi bozulacağından, ishal ve zamanla vücutta bazı maddelerin eksikliği ortaya çıkar.Çölyak hastalığında ilaç tedavisi yoktur.Diyet çok önemlidir.Sıkı bir glutensiz diyet uygulayan hastalarda hastalığın genelde iyi bir gidiş göstermektedir.