24 yaşındayım ve tahlil sonucumda romatpid faktör (RF) (Nef) değerim 105,2 çıktı

mrb 24 yaşındayım ve tahlil sonucumda romatpid faktör (RF) (Nef) değerim 105,2 çıktı bu neyi gösterir şimdiden teşekkür ederim

Tahlil.com Cevabı :  :Romatoid faktörü, romatoid artrit teşhisi için yapılan en yaygın testtir. Test, pek çok romatoid artrit hastasının kanında mevcut olan romatoid antikorunu ölçer. Artritin erken dönemlerinde yüzdesi oldukça düşük olsa da romatoid artrit hastalarının yüzde 70 ila 80’inin kan testinde eninde sonunda pozitif çıkar. Romatoid faktörü, romatoid artritin yanı sıra diğer otoimmün hastalıklarda da yükselebilir.

g************* :

yani bu değer bende romatizma olduğunu gösteriyo öyle mi ? peki bu kalıcı mıdır doktor ilaç verdi kullanıyorum ileriye dönük müdür yoksa? CRP (nefelometrik) değerim ise 0,0 normal değer (0-0,5) bu değerler iltihaplı romatizmayı gösteriıyor mu

Cevap:

Sadece RF yüksekliği ile doğru tanı konulamaz, klinik veriler ve muayene önemlidir, doktorunuzun tavsiyelerine uymanızı öneririz..

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.