2,5 aylık oğlum'un gaita direkt mikroskobi kültüründe Entamoeba histolytica kisti, her sahada nadir eritrosit hücresi görüldü!

2,5 aylık oğlum'un gaita direkt mikroskobi kültüründe Entamoeba histolytica kisti, her sahada nadir eritrosit hücresi görüldü! Doktorumuz oğlumuzun dizanteri olduğunu tedavi gerektiğini ve 5 gün 'Flagyl' adlı şurup (günde 3 kez birer çay kaşığı) içirmemizi önerdi. Bu süreden sonra oğlumu tekrar kontrol edecek. Hijyene çok önem vermemize rağmen oğlumuz ishale yakalandı! Dizanteri tarihte kaldı sanıyordum!!! Çoçuğumuz bazen çok karın ağrısı çekiyor! Tehlikelimi? Şurup çözüm olur mu? Teşekkür ve Selamlar

Tahlil.com Cevabı : Oğlunuz amipli dizanteriye yakalanmış.Bir barsak parazitinin neden olduğu bir enfeksiyon.Ancak amipli dizanteri halen de sık olarak görülebiyor.Yani tarihe karışmış değil.Doktorunuz uygun tedaviye başlamış.