45 yaşında erkeğim. 2 ay önce yaptırmış olduğum tahlil sonuçlarında Eritrosit, Hemoglobin, Hematokrit değerleri referans değerlerden biraz yüksek çıktığı için

45 yaşında erkeğim. 2 ay önce yaptırmış olduğum tahlil sonuçlarında Eritrosit, Hemoglobin, Hematokrit değerleri referans değerlerden biraz yüksek çıktığı için dr tavsiyesi ile bir ünte kan verdim.Yine aynı tahlilde Kolestrol tot , ldl kollesterol, vldl ve trigliserid değerleri referans değerlerinden % 15-20 oranında yüksekti.2 aylık bir diyet programı sonucunda hemogram değerleri referans değerlerin aralığına girdiği ve biyokimya değerlerini (kollestrol , vldl ve trigliserid) referans değerlerine yaklaştığını gördüm.Ancak, ferritin değerim ilk tahlilde 364 iken, diyet ve kan vermemin sonucunda 2 ay sonra 415 e çıktığını görüyorum.. bunun sebebi ne olabilir?

Tahlil.com Cevabı :

Sonuç raporundaki ferritin referans değerlerini yazmamışsınız.Kuşkusuz buda fikir verecektir.Diğer testlerde olumlu yönde düzelme var. Ferritin yüksekliği sık görülen bir durum değildir.Referans değerlerini görmeden çok fazla bir şey söylemek doğru değil ama kabaca ferritin yüksekliği ile seyreden durumlardan bahsedeyim. Hemokromatoz (bronz şeker hastalığı) ile çeşitli iltihap ve tümörlerin varlığında ferritin yüksek çıkabilmektedir.