7 aylık evliyim bebek sahibi olmak istiyoruz bu ay adetime 5 gün kala koyu kahve akıntılarla başlayan ara ara kan gelen bir süreç yaşıyorum 15 gündür . Doktora

7 aylık evliyim bebek sahibi olmak istiyoruz bu ay adetime 5 gün kala koyu kahve akıntılarla başlayan ara ara kan gelen bir süreç yaşıyorum 15 gündür . Doktora daha gidemedim araştırıyorum bir sonuç bulamadım daha önce kist sıkıntım olmuştu ama bir ay önce Doktor düşmüş görünmüyor dedi ondan kaynaklı mi yoksa hamilelikte böyle şeyler yaşanabiliyor mu şimdiden teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Gebelikte karşılaşılan bu tip kanamaya üstüne görme kanaması  veya yerleşme kanaması denir. Bu kanama ilişki sonrası beklenen adet tarihine yakın tarihlerde normal adet kanamasından farklı şekilde olur. Az miktarda, koyu renkli ve kısa süreli olmaktadır. Normla adet kanamasından kolayca ayırt edilebilse bile çoğu zaman fark edilemeyebiliyor ve gebelik geç öğrenilebiliyor. Ancak bu tip kanamalar gebelik dışında başka nedenlere bağlı olarak da gelişebilir. Bunu en kolay ayırt etmenin yolu ise  ilişki sonrası beklenen adet tarihinde gecikme olması veya şüpheli kanama durumunda bir gebelik testi yapılması ile mümkündür. Üstüne görme  kanamasında gebelik testi pozitif çıkar. Eğer başka nedene bağlı ise bu test  negatif çıkar ve şikayetlerin devam etmesi durumunda bir kadın doğum doktoruna başvurmak gerekir.

Aşağıdaki yazımızda yerleşme kanaması ( üste görme) ile adet kanamasının nasıl kolaylıkla ayrılabileceğini okuyabilirsiniz.