Açlık kan şekeri kadar, tokluk kan şekeri değerinin de önemli olduğunu öğrendim.

Açlık kan şekeri kadar, tokluk kan şekeri değerinin de önemli olduğunu öğrendim. Açlık kan şekeri değerimi bir ay önce ölçtürmüştüm 93 mg/dl çıkmıştı. Tokluk kan şekeri ölçümü de yaptırdım, 87 mg/dl çıktı. Yorumlar mısınız?

Tahlil.com Cevabı : Açlık kan şekeri kimi zaman tokluk kan şekerinden yüksek çıkabilir.Birçok kullanıcımız bunun normal dışı olduğunu düşünüyor.Ancak bu durum aslında karşılaşılabilen bir durumdur.Bunun sebebine gelince,açlık kan şekeri karaciğerde üretilip kana verilen kan şekerini gösterir.Tokluk kan şekeri ise glukozun hücreye girişinde bir direnç olup kanda yüksek kalmasıyla ilişkili bir durumdur.Özellikle yürüyüş gibi metabolizmayı hızlandıran fiziksel aktivetelerde bulunanlarda böyle sonuçlar görülebilir.Yani tahlil öncesi metabolizmanızı hızlandıracak faaliyetlerde bulunmuş iseniz bu tür bir durumla karşılaşabilirsiniz.