Amilaz yüksekliği hangi durumlarda olur? Amilaz testi normal değerleri nedir?

Tahlil.com Cevabı :  Amilaz testi daha çok sindirim sistemi organları hastalıkları tanı ve takibinde klinik olarak kullanılmaktadır.Amilaz yüksekliği; akut pankreatitte, kronik pankreatitte,her hangi bir karın içi inflamatuar olayda, parotitte,intestinal obstrüksiyon ve tıkanıklıklarda, safra yolu hastalıklarında görülebilmektedir. Amilaz testi, dış gebeliklerde, diyabetik ketoasidozda, pankreatik kist ve pseudokist durumlarında, peritonitte, böbrek yetmezliğinde, ERCP sonrası, abdominal travma ve postoperatif durumlarda da yüksek çıkabilmektedir.  Akut pankreatitte klinik belirtilerden 2 ile 12 saat sonra amilaz testi yükselmeye başlar,12 ile 72 saatte zirve yapar ve 3 ile 5 günde normale döner.    Amilaz Testi Normal Değerleri:30-130 U/LAmilaz testi hakkında çok daha detaylı bilgi almak için tıklayınız...