Annem 48 yaşında,yapılan kan testi sonrası plt (trombosit) 93000 çıktı.Trombosit(plt) düşüklüğü çok mu fazla?

Tahlil.com Cevabı : Annenizin trombosit değeri düşük çıkmış.Genelde 140000 ve altı düşük kabul edilebilir.PLT(trombosit) düşüklüğü bir çok nedene bağlı olabilir.Başlıcaları,bazı anemiler,kemik iliğinin baskılandığı durumlar,dalağın büyümesi ile seyreden hipersplenismde ve bazı lösemilerde bu değer düşük çıkabilir.Bunlara bağlı olmadan da düşük çıkma olasılığı vardır.Bir hematoloji uzmanına da danışmalısınız.İlave testler isteyecektir.