Anti HBe Testi Nedir? Anti HBe hakkında bilgi alabilir miyim?

Hepatit testlerinden biri olan anti-hbe-testi-nedir-anti-hbe-hakkinda-bilgi-alabilir-miyim?

Tahlil.com Cevabı : Anti-HBe ELİSA yöntemiyle çalışılan bir hepatit markırı testidir.Anti HBe , HBe Antijenine (HBe Ag ye) karşı vücudumuzun yaptığı antikordur. Koruyucu bir antikor olmadığı için hastalığı taşımaya devam edenlerde de pozitif bulunabilir. Hastalık eskidikçe ve hastalığa karşı yetersiz de olsa bir savaşma başladığı zaman anti-HBe pozitifleşir. Bu sebeple hastalığın daha ileri dönemlerinde anti-HBe pozitif saptanır. Anti-HBe, HBV enfeksiyonunun takibinde kullanılır, HBeAg ortadan kaybolduktan sonra görülür. Anti-HBe pozitif olan kronik taşıyıcıların karaciğer histolojileri ve karaciğer fonksiyon testleri genellikle normaldir.