BİYOKİMYA SGPT(ALT) : 80 - normal değerler:0-50 Sedimantasyon 60 dk. : 18 normal değerler: 0-15

Merhaba, kan tahlil sonuçlarımı yorumlamanızı rica edecektim.Testte normal değerine aykırı çıkan sonuçlar: BİYOKİMYA SGPT(ALT) : 80 - normal değerler:0-50 Sedimantasyon 60 dk. : 18 normal değerler: 0-15 Şimdiden teşekkürler. Kolay gelsin.

Tahlil.com Cevabı :

Sedimentasyon tahlil sonucunuz normalin üstünde.
Sedimentasyon testi  yüksekliği varlığında ilk olarak akla enfeksiyon olasılığı gelir.
Pek tabii ki bunun başka nedenleri de olabilir.
Sedimentasyon yüksekliği ve nedenlerine yönelik detaylı bilgi ve bu konuda sorulmuş benzer soru ve cevapları okumak için aşağıdaki bağlantıyı okuyunuz...

Sedimentasyon Yüksekliği

ALT ise  karaciğer fonksiyonları yönünden bilgi veriyor. Karaciğer yağlanması, kullandığınız ilaçlar ilk akla gelen yükselme nedenleri.Ultrason muayenesi ilk aşamada fikir verecektir bu testlerin yüksekliğine dair.Aşağıda konu ve karaciğer testlerine dair detaylı bilgi ve sorulmuş benzer sorular ile cevapları görebilirsiniz.

ALT YÜKSEKLİĞİ