Bu sonuçlarla eşim hemen ameliyat olmalımı yoksa, aşılama yöntemine başvurulabilinirmi?

merhabalar hocam,2 yıllık evliyiz ve çocuğumuz olmadı henüz..eşimin ejekülat muayenesi sonucu volüm 2ml,likefaksiyon 20dk,viskozite normal,aglütinasyon yok,yuvarlak hücre 0,1x10 6(10 üzeri 6), sperm sayısı 28x10 6 (10 üzeri 6 ),motilite %36,phss (%) %20,phss 2x10 6(10 üzeri 6),kruger %3. yapılan idrar,kan ve hormon testlerinde sonuçlar normal değerlerde.RADYOLOJİ Raporu: SAĞ TESTİS 41x19.4mm,SOL TESTİS 38.3x17.4mm'DİR. Her iki testis parankimi homojen ve izoekoik yapıda olup,solid veya kistik yer işgal eden lezyon saptanmamıştır. Bilateral kaput epididimlerin eko yapısı ve boyutları normaldir. Tunika vaginalis yaprakları arasında patolojik sıvı kolleksiyonu izlenmemiştir. Renkli doppler incelemede her iki testis ve epididimlerin vaskülarizasyonu normal izlenmektedir. SOL PARATESTİKÜLER VENÖZ YAPILAR EKTAZİK GÖRÜNÜMDEDİR.EN GENİŞ VEN ÇAPI 3.3MM'DİR.VALSALVA İLE REFLÜ AKIM İZLENMEKTEDİR (GRADE III VARİKOSEL). sağ paratestiküler venöz yapılar normaldir. (Raporda koyu renkli yazılan yerleri büyük harflerle yazdım). tüm bu sonuçlarla sizin bize öneriniz nedir? bu sonuçlarla eşim hemen ameliyat olmalımı yoksa, aşılama yöntemine başvurulabilinirmi?

Tahlil.com Cevabı : Varikosel tespit edilmiş ve tedavi edilmeli bizce ameliyat olmalısınız ama mutlaka bir üroloji uzmanına muayene olmalısınız. hastalıktır.  Değerlendirmeyi bir üroloji uzmanı yapmalı