Çocuğumda CK aşırı yüksek çıktı.ALT ve AST de yüksek çıkmış.

Hocam öncelikle iyi çalışmalar diliyorum.Size sormak istediğim soru şöyle;aşağıdaki test sonuçları 13 aylık kızıma ait.Erken doğumdan dolayı beyinde oluşan kanamanın son durumunu görmek için doktorumuzun istediği MR' ı çektirmeden önce anestezi doktorunun istemiş olduğu ve yapılan tahlil sonuçlarında yanlarına yıldız koyduğum değerler beklenenden yüksek çıktı.Özellikle de CK değeri anormal yüksek (Referans aralığı 26-192)Bu durum neyi ifade eder? Doktorumuz test sonuçlarını gördü ama pek birşey demedi.Yakın bir tarihte gribal bir enfeksiyon geçirip geçirmediğini sordu ki yeni atlatmıştık.Bu değerin ondan yüksek olabiliceğini ve yahut başka bir rahatsızlıktan kaynaklandığını söyledi.15 gün sonra tekrar tahlil istedi.Verdiği

Tahlil.com Cevabı : lar açıkçası beni tatmin etmedi.Hocam rica etsem bu değerin anormal şekilde yüksek olması ne anlama geliyor.Bana açıklarmısınız?Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.İyi çalışmalar.Saygılar.GLUKOZ 89,BUN 12,ÜRE 26,KREATININ 0,25,SODYUM 134 *POTASYUM 6,4*,KLORÜR 105,KALSİYUM 10,3,AST(SGOT) 98*ALT(SGPT) 44*,CK 1685 **Tahlil.com:ALT ve AST karaciğerle ilgili testlerdir.Her 2 test de yüksek çıkmış.CK yüksekliğine gelince,evet gerçekten çok yüksek çıkmış.CK testi ,kas yıkımlarında, polimyozit denilen hastalıkta,beyin enfarktüsü durumlarında,kas içi enfeksiyonlarda yüksek çıkabilir.Çocuğunuzda önceden beyinde bir kanama olduğundan bahsetmişsiniz.CK yüksekliği bunun sonuçları nedeniyle olmuş olabilir.