Demir Eksikliği - 3

Merhaba hocam annemin tahlil sonuçlarında geçen ay 86 olan demir değeri 55 e düşmüş. Bir yıl önce haritada gizli kan yüzünden kolonoskopi endoskopi olmuştu temiz çıkmıştı. Bir ilgisi olabilir mi hocam? Neden bir ayda bu kadar düşüş olur? Bir de sürekli idrar yolu enfeksiyonu oluyor onun için tahlil yaptırmıştık idrarda lökosit 10 yazıyor diğer değerler normal. Çok az endeks var deyip gönderiyorlar. Crp değeri 14 ti 10 a düşmüş hep 5 6 dan fazla çıkıyor. Crp yüksekliği ve Demir eksikliği neyin göstergesidir. Herhangi bi kanserle ilgisi olabilir mi? 2023 ocakta endoskopi kolonoskopi karin ultrason yapılmıştı temizdi. Başta ne tetkik yaptırmamız gerek bu değerleri araştırmak için.

Tahlil.com Cevabı :

Tahlilleri inceledim. Evet annenizde demir eksikliği bulguları var. Demir testi 55 çıkmış bu düşük bir değer. Bu durumu destekleyen bir sonuç daha var. Ferritin değeri de düşük.17.4 çıkmış. Ferritin vücuttaki depo demiri hakkında bilgi verir. Annenizde demir depolarının da yeterince dolu olmadığını gösteriyor bu sonuç.Ferritin değerinin en az 40-50 bandında olmasını bekleriz. Bu yönde yani demir eksikliği konusunda anneniz tedavi almalı ve gerekirse ilave tahliller de yapılmalı bu eksikliğin sebebinin araştırılmasına yönelik.
Annenizde demir eksikliği birçok sebebe bağlı olabilir. Bunların başlıcaları ise

Demir içeren besinlerin az tüketilmesi
Genetik nedenler
Düzensiz ve sağlıksız beslenme
İyi veya kötü huylu tümörler
Demir emilimindeki bozukluklar
Kanamalara bağlı kan kayıpları

Bu konuda iönceden de belirttiğim gibi doktorunuz annenizden ilave tahliller isteyebilir. Kolonoskopi ve endoskopi tahlilleri de tekrar edilebilir bu sene. Zira en son yapılalı 15 ay olmuş annenize bu tahlillerin.

İdrarda lökosit çıkması ise idrar yollarında bir enfeksiyon olduğu yönünde bilgi verir.Bu konuda annenize idrar kültürü tahlili yapıldı mı? İdrar kültürü  tahlili idrar yollarında enfeksiyon araştırılması ve tanı koyulmasında  en güvenilir tahlildir. Özellike idrar tahlilinde lökosit çıkan kişilerden istenir. Ayrıca CRP testi de enfeksiyonlarda yüksek çıkar. Bu nedenle CRP yüksekliğinde ilk olarak akla annenizde idrar yollarında bir enfeksiyon şüphesi geliyor.

Sonuç olarak gerek CRP yüksekliğini gerekse demir düşüklüğü direkt olarak kanserle ilişkilendirmek doğru olmaz. Bir takım ilave tahliller ile bu düşüklük veya yüksekliğin sebeplerini araştırmak uygun olacaktır.

Benim önerim idrar kültürü yapılığ idrar yolu enfeksiyonu araştırılması ve başta kolonoskopi ve endoskopi olmak üzere demir eksikliği sebeplerini araştırmaya yönelik ilave tahlillerin yapılması annenize.

Geçmiş olsun dileklerimle....