DHEA-S 312.9 FSH 7.85 LH 4.78 PROLAKTİN 17.16 Serbest Testosteron 4.666

Merhaba,testlerimin sonuçları yorumlayabilirmisiniz..çene altında kıllanmadan dolayı yapılan testler.regl döneminim 3.gününde yaptırdım.25 yaşındayım..şimdiden teşekkürler.DHEA-S 312.9 FSH 7.85 LH 4.78 PROLAKTİN 17.16 Serbest Testosteron 4.666

Tahlil.com Cevabı :

Serbest testetsteronunuz yüksek. Bilindiği gibi testesteron erkeklikle ilgili yapıyı belirleyen hormondur. Bunun fazla olması kadınlarda kılların çok ve sert çıkmasına neden olur. En önemli nedenlerinden biri insülin direnci sonucu yumurtalıkların hormon salgısının etkilenmesidir. Yumurtalıklarda kadınlık hormonu östrojenin yanısıra testesteron da üretilir. İnsülin direnci olanlarda insülin miktarı yükselince yumurtalıkların hormon salgısı etkilenir ve testesteron yükselir. Endkrinoloji ve kadın doğum gölümüne başvurup tedavinizin düzenlenmesini bekleyin.