Düşük Anti HIV pozitifliği ( sınırda anti HIV pozitifliği) durumunda ne yapılmalıdır?

Tahlil.com Cevabı : Sınırda anti HIV pozitifliği bazı durumlarda çıkabilir.Bu durumda hemen paniğe kapılınmamalıdır.Doğrulayıcı bazı testlerin yapılmasına ihtiyaç vardır.Sınırdaki anti HIV pozitifliğinin bazı viral enfeksiyonlar nedeni ile çapraz reaksiyona bağlı (yalancı pozitiflik) olma ihtimali bulunmaktadır. Ayrıca otoimmun hastalıkların da (ANA ve romatoit faktör pozitifliği vb.) pozitif interferans olabileceği bildirilmektedir. Bu nedenle -Anti HIV sinirda pozitiflik gözlenmesi halinde 3-4 hafta sonra Anti-HIV testinin tekrarı ya da ilk örneklemeden hemen sonra alınabilecek örnek ile HIV RNA PCR ve / veya HIV antikor Western Blot ile Konfirmasyon testlerinin yapılması önerilmektedir.