Eşimin sperm sonucu nasıl yorumlarmısınız? Varikosel yani ameliyatlık durum var mı ?

Eşimin sperm sonucu nasıl yorumlarmısınız? Varikosel yani ameliyatlık durum var mı ?SPERM MORFOLOJİSİ(/)M(KRUGER)NORMAL(/) : 4BAŞ ANOMALİSİ(/) : 68BOYUN ANOMALİSİ(/) : 24KUYRUK ANOMALİSİ (/) : 4SPERM HAZIRLAMAKULlanılan yöntem:iki fazlı gradlyentTAMSS : 120 MİLYONSperm Konsantrasyonu (mil/ml) : 22,5Total Motilite (/) : 91hızlı hareketli(/A) : -yavaş hareketli(/B) :89yerinde hareketli (/C) : 2hareketsiz (/D) : 9

Tahlil.com Cevabı : varikosel tanısı sadece sperm testi ile konulmaz.Ultrason muayenesi d egerekmekte.Ameliyat kararını ise doktorunuz verecektir.Buradan sadece normal şekilli olmayan sperm hücrelerinin oranının yüksek olduğu söyleyebiliriz.Bu da normal değil.

i******* :

Eski değerler 12.04.2012 yaş 32

Spermiyogram testi

miktarı: 3 ML
ph : 7.2
Sayı :12 MİLYON
toplam sayı : 36 milyon
HAREKETLİLİK
PR%5
NP%5
Hareketsiz :%90
AGLÜTİNASYON AGREGASYON: (-)

Morfoloji :%2

17.05.2012 tarihinde Varikosal ameliyatı olduktan sonra değerlerimde yükseklik var fakat hareketlilik sayısı düşük ne yapmam gerek bilgilendirirseniz sevinirim.

Yeni değerler 13.11.2012 yaş 32
Spermiyogram testi

miktarı: 3,5 ml
ph : 8
Sayı :49 milyon
toplam sayı : 171,5 milyon
HAREKETLİLİK
PR%3
NP%5
Hareketsiz :%92
AGLÜTİNASYON AGREGASYON: NONSPESFİK

Morfoloji
normal yapı %46
baş anomalisi %48
boyun anomalisi %0
kuyruk %6

direkt mikroskobi 1-2 milyon (lökosit germ cells)görüldü.

Cevap:

Spermlerin hareket oranı düşük, aglütinasyon da var.Ancak şekillerinde bir anormallik yok.Bir üroloji uzmanına başvurmanız en doğru olanı.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.