HBsAg Pozitif 6146 yüksek olması iyi mi kötü mü?

Hepatit B'yi 7 yaşında geçirmiştim, 5 sene önce 0, 1 , 6 ay aşılarını oldum(3 aşı) HBsAgPozitif 6146 tahlili ne manaya gelıyor? Antikorum yüksek mi demek? Teşekkurler

Tahlil.com Cevabı :

Sonucunuzu değerlendirdik. Hepatit B enfeksiyonu yönünden HBS Ag testiniz pozitif çıkmış. HBsAg Pozitif 6146 yüksek olması antikorunuzun olmadığı anlamına gelir.
Hepatit B ye antikor oluşup oluşmadığını anlamak için ise doktorlar Anti HBS  adında bir tahlil isterler. Eğer Anti HBS pozitif ise yani normal değerlerin üstünde ise antikorunuz olduğu ortaya çıkar.Sizden de bu test istenmiş ve negatif çıkmış.Yani Anti HBS testiniz negatif bu nedenle de antikorunuz yok. Yüksek olan antikor değil virüsün varlığını gösteren antijen sizde.

5 sene önce hepatit aşılarınızı olduğunuzu ifade ediyorsunuz. Ancak bu aşılar yapılmadan önce HBS AG testinizin negatif olması istenir. Eğer HBS AG testiniz pozitif ise bu aşıların yapılmasının bir anlamı olmayacaktır. Yani aşıları boş yere yaptırmış da olabilirisiniz.

''HBS Ag Pozitif 6146 yüksek olması iyi mi, kötü mü?''  sorunuzun cevabı ise, tabii bu sonuç istenen bir durum değildir.Hepatit B taşıyıcısı olduğunuz anlamına gelir ve belirli aralıklarla bazı ilave testler ile kontrol edilmeniz gerekir. Örneğin HBV DNA testi, ultrason muayenesi, HBE Ag, Anti HBE testleri, karaciğer fonksiyon testleri gibi.