HDL kolesterol nedir? HDL kolesterol düşüklüğü ve yüksekliği nedir? HDL kolesterol normal değerleri nedir?

Tahlil.com Cevabı : HDL, iyi kolesterol olarak bilinir.HDL kolesterol, koroner arter hastalığı, lipid metabolizması bozuklukları, diyabet, obezite ve hipertansiyon gibi hastalıkların takibinde yararlı bir tahlildir.HDL düşüklüğü istetn bir durum değildir, HDL yüksekliği yani iyi kolesterol yüksekiği çok daha yararlı bir durumdur kalp sağlığımız için.HDL Normal Değerleri:40- 60 mg/dL