Hemoglobin (hgb) değerim 12,4 çoktı.Ayrıca reflü teşhisi koyuldu.

38 yaşındayım ve 15 gündür yorgunluk ve halsizlik şikayetimden dolayı bazı tahliller yaptırdım. Özellikle boğazımdan mideme kadar nefes borusu hizasında bir yanma ve hassasiyet var , yattığım zaman yediklerim ağzıma geliyor ve göbeğim olmadığı halde 3 aylık hamile gibi karnım şiş. Tam nefes almaktada güçlük çektiğim için ciğer filmi çektirdim . şikayetim ile ilgili olarak doktorumuz bana reflü ilaçları ve nefes darlığı ile ilgili spreyler verdi ama bugün 3. gün olmasına rağmen şikayetlerim azalmadı. Hala tam olarak nefes alamıyorum, nefes aldığım zaman gırtlağımda bir hasasiyet var. Yaptırdırdığım tüm tahlillerim normal çıktı sadece hemoglobin değerim 12.4 çıktı. Tiroid, romantizma ve hormon testleri yapıldı ve hepsi normal değerlerde görünüyor. Sadece üre ve PH'ım yüksek . Onun da önemli olmadığını söylediler. Hemoglobin için 12.4 düşük bir kan değerimidir? şikayetlerim ile ilgili olarak önerebileceğiniz herhangi bir ilave tahlil var mı?

Tahlil.com Cevabı : Hemoglobinin 12,4 olması bayanlar için çok da düşük sayılmaz.Kan sayımındaki diğer parametrelerle birlikte değerlendirmek daha sağlıklı olsa da bu testi normal kabul edebiliriz.Üre testinizin yüksek olduğunu yazmışsınız.Sonuç eğer normal değerin üstündeyse böbrek bozukluğu yönünden araştırma yapmak anlamlı olabilir.Şikayetleriniz tipik reflü bulgusu.Zaten doktorunuz da bu yönde bir teşhis koymuş.Ancak reflü tedavisi uzun soluklu bir tedavidir.En az 1 aylık bir tedaviden sonra iyi olduğunuzu tamamiyle hissedebilirsiniz.3 günde yanıt olmak pek de mümkün değil tedaviye.