İdrar tahlilimde idrarda protein ve eritrosit çıktı.İdrarda protein görülmesi gebelikle ilgilimidir?

İdrar tahlil yaptırdım.Tahlil sonucunda eritrosit 50 ve protein 30 çıktı.Bu neden olabilir? İnternette araştırdım. İdrarda protein çıkması hamilelik diyor,ne dersiniz?

Tahlil.com Cevabı : İnternetteki bilgilerin çoğu maalesef doktorların kontrolünde olmayan ve farklı sitelerden kopyala ve yapıştır şeklinde siteye eklenmiş bilgilerden alınmış veriler.Bu nedenle herhangi bir tahlili araştırırken mutlaka güvenilir sağlık sitelerini tercih edin.İdrarda protein çıkması ile hamilelik bağlantısını hangi sağlık sitesi yapmış merak ediyorum.Proteinüri yani idrarda protein görülmesi ciddi böbrek hastalıklarının habercisi olabilir.Böbrek fonksiyonu azaldıkça proteinin idrarla atılması artar, dolayısıyla proteinüri derecesi böbrekteki bozukluğun derecesini göstermede de anlamlıdır.İyi çalışmayan böbreklerde idrarda protein kaçağı olur.Kaldı ki sizde idrarda eritrosit yani kan hücreleri de çıkmış.Ayrıca şeker hastalığının başlangıcından sonraki 10 ila 15 yıl içinde de nadiren idrarda protein görülebilir.ge­lir.İdrarda protein çıkması kalıcı olduğunda ise böbrek bozukluğunun başladığını ve ortalama 7 yıl içinde böbrek yetmezliğinin gelişeceğini gösterir.Sonuç olarak tahlilinizi tercihen bir nefroloji uzmanı veya dahiliye,üroloji uzmanlarına danışın.Gerekli görürlerse sizden ilave tahliller de isteyecektir.Gebe olup olmadığınız için ise en sağlıklı kriter kan veya idrarda gebelik testi yapılmasıdır.