Iyı aksamlar esimin tahlil sonucu dansını 1,020 yassı epitel 22 cıktı yorumlarınız sevınırım

Iyı aksamlar esimin tahlil sonucu dansını 1,020 yassı epitel 22 cıktı yorumlarınız sevınırım hangı doktor A gitmesi gerekir adanada onerebılecıgız 1 doktor var mı? tesekkurler

Tahlil.com Cevabı :

İdrar tahlilinde yassı epitel  hücresinin normalin üstünde olması Tahlil.com okurlarınca sıkça merak ediliyor.

Tahlil.com olarak idrar tahlilinde yassı epitel görülmesinin ne anlama geldiği konusunda bir bilgilendirme yazısı hazırladık.
İdrar tahlilinde her sahada  15 ve altı yassı epitelyum görülmesi normal olarak kabul edilir.Ancak yassı epitelyum hücresinin her alanda bunun üzerinde görülmesi normalin üstü olarak değerlendirilir.

İdrarda Yassı Epitelin Normalin Üstünde Görülmesinin Nedenleri:

1. Kadınlarda vajinal kontaminasyon ( bunun klinik olarak çok anlamı yoktur)
2. Üretrovaginal /üretrovezikal fistüller : Üretra ve vagina arasında normal olmayan bağlantılar olması  anlamına gelmektedir.Bu durum tedavi edilmelidir.
3. Erkeklerde idrar tahlilinde yassı epitelyum görülmesi ise klinik olarak daha anlamlıdır. Erkeklerde üretra iltihabı olan üretritlerde bu durum görülebilmektedir.
Erkeklerde yassı epitel üretra mukozasından kaynaklanabilir.Özellikle de erkeklerde yassı epitel lökosit ile beraber bulunursa üretrit