Kanser olduğunu gösteren bir tahlil sonucumudur?

eşim 22 yaşında karın ağrısı yüzünden doktora gittik tahlil sonucunda ca 125 değeri 1600 çıktı 4cm büyüklüğünde çikolota kisti olduğu söylendi şuanda ilaç tedavisi görmekte ve tekrar kan verildi sonuçlarını yarın alacaz..ca125 değeri vücudun herhangi bir yerinde mi yoksa sadece rahim bölgesinde kanser olduğunu gösteren bir tahlil sonucumudur.bilgilendirirseniz sevinirim.

Tahlil.com Cevabı : CA 125 değerinin 1600 olması oldukça yüksek bir değer, sanırım doktorlarınız değerlendiriyor durumunu ve önerilerde bulunmuşlar. CA-125 genellikle over yani yumurtalık kanserinde yüksek olarak bulunur. Ancak serum CA-125 yüksekliği kanser için tipik ve sadece kansere özgü bir belirteç değildir. Ca-125 yüksekliği çukulata kisti yani endometriozis hastalılığında da genellikle yüksek bulunur. Ultrasonla çukulata kisti olduğu düşünülen bir kistik bulgu varsa , serum CA 125 değerinin yüksekliği hastayı çok endişelendirmemelidir, olası nedenin endometriozis olması yüksek ihtimaldir.Eşinizde bunlar olabileceği anlamına geldiği için değil ama sorduğunuz için söylüyorum. CA 125 over kanseri için en iyi bilinen belirteçtir ama endometrium, akciğer, meme ve gastrointestinal sistem kanserlerinde de yükselebilir.