Test sonuçlarım şöyle;

test sonuçlarım şöyle ; tsh:28.99 anti mikrozomal antikor:pozitif anti tiroglobulin antikor:40.4 IU/ml serbest T4:0.89

Tahlil.com Cevabı : Gebelikte tiroid fonksiyonlarının iyi sınırlarda olması çok önemlidir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin tiroid bezi gelişmediği için bebek tiroid hormonlarını anneden alır. Annede yetersizlik olursa bebekte yeterli hormon almayabilir. Tiroid hormonu bebeğin zeka ve sinir sisteminin gelişmesinde önemli rol oynar. Bu nedenle gebelikte annede Haşimoto tiroidit varsa onun yapacağı tiroid hormon yetersizliği hormonların bir kısmı bebeğe gideceği için daha derinleşebilir, genel anlamda hormonlar daha da azalacağı için uzun vadede bebeğe yetersiz hormon gelişi olur. Hipotiroidi bulunan gebeler tespit edildiği anda hemen tedavi edilmeli, TSH düzeyi 2.5 altında olacak şekilde tiroid hormonu kullanmalıdır. Serbest T4 düzeyinin de ortanın üstünde olması daha idealdir. Sizde TSH:28.99, ST4:0.89 olduğuna göre hemen tiroid ilacınızı kullanmalı, 3 hafta sonra tiroid fonksiyonlarınıza baktırmalı, TSH:1-2.5 arasında olacak şekilde yakın takiple yani 1-1.5 ayda bir tiroid hormonu bakılarak ilaç dozu ayarlatarak gebeliğinizi sürdürmelisiniz