Kızımın TSH değeri yüksek çıktı.TSH yüksekliği kullandığı antibiyotikler, bademcikteki enfeksiyon veya iltihaptan olabilir mi?

3,5 yaşında kızım boğaz - bademcik enfeksiyonu nedeniyle hasta oldu ve çocuk doktoruna götürmemiz sonucunda tedavisine başladık. antibiyotik ve ateş düşürücü kullandı. 4-5 gün sonunda hiçbir ilerleme gelişme olmadığı için busefer KBB uzamnına götürdük. baktığı sinüs filimi ve kulak-boğaz muaynesi sonucu ve kan tahlili sonucunda kulak ve sinüslerinde iltihap olduğunu söyledi. antibiyotik grubunu değiştirirerek başka bir antibiyotik grubuna ait marka verdiler ve depo pen*sisilin yaptırmamızı istediler. KBB Uzmanının istemiş olduğu tahlilde bir değer dikkatimi çekti. TSH değeri 8 değerinde çıktı. kullandığı ilaçlar antibiyotikler kan tahlilinde TSH değerini yükseltebilirmi? eşim tahlil laboratuarında tahlil makinası elemanı olarak çalıştığı için, kontrol amaçlı biyokimya kan tahlili yaptırması sonucu bu değeri kendimiz farkettik ve kafamıza takıldı acaba 4-5 gündür kullandığı ilaçlardan yada bademcikteki viral enfeksiyon yada iltihaptan TSH DEĞERİ yüksek çıkabilirmi?

Tahlil.com Cevabı : Hayır çıkmaz, kızınızda hipotiroidi gibi bir tiroid bezi hastalığı olabilir.İlk fırsatta bir çocuk endokrinolojisi uzmanına başvurun.