MCV oran= 63,7, MCH oran=20,9 ve diğerleri

MCV oran= 63,7MCH oran=20,9MCHC =32,9RDW = 14,4Trombosit Sayısı = 200bin/mm3Eritrosit = 6,49 milyonLökosit=7,9 binTahlil sonuçlarına göreMCV oranı düşük çıkmış ve eşim hamile olduğundan doktoru bu konu hakkında yorum istedi yardımcı olursanız sevinirim.

Tahlil.com Cevabı : MCV , hemogram yani kan sayımında bakılan parametrelerden biridir.Oksijen taşıyan alyuvarların ortalama büyüklüğüdür. MCV düşükse alyuvarlar yani eritrositler daha ufaktır, yükilişkie daha genişlemişlerdir. Demir eksikliği anemisi’nde eritrositler küçülür dolayısıyla mcv değeri düşük çıkar.Hamilelikte de anemi doğal olarak olabilmektedir.Ancak eşinizin alyuvar yani eritrosit sayısı normal çıkmış.Bu arada hemoglobin ve hematokrit gibi kansızlık tanısında kullanılan parametrelerin de değerlerini yazmamışsınız.Eğer onlar da eşinizin eritrosit değeri gibi normal aralıkta ise,MCV değerinin düşük çıkmasının fazla bir önemi yok.İçiniz rahat olsun.