: Merhaba 8,5 aylik oglum var tam kan sayiminda plt degeri 88 cikti saglik ocaginda yaptirdik

Merhaba 8,5 aylik oglum var tam kan sayiminda plt degeri 88 cikti saglik ocaginda yaptirdik tekrar yapalim duruma gore cocuk doktorna gondericem dedi. Degerimiz cok mu dusuk? Gitmemiz gereken doktor cocuk doktoru mu? Birde kan vermeden emzirmistim dusuk cikmasina sebep olabilir mi? Tesekkurler.

Tahlil.com Cevabı : Çocuğunuzun  PLT değeri  düşük.Bu normal değil,  bu tür durumlarda kanamalara karşı bir eğilim olabilir.Bir kan hastalığı da bulunabilir.İleri tetkik ve tedavi için bir hematoloji uzmanına başvurulmasında  yarar var.PLT (Trombosit)  testi  düşüklüğü nedenleri ve PLT testine dair aşağıda detaylı bilgi bulabilir, bu konuda Tahlil.com'a sorulmuş soru ve uzmanlarımızca verilmiş cevapları bulabilirsiniz.PLT( trombosit) düşüklüğü nedir?