Merhaba Hocam, yaptırdığım tahlilde PTZ değeri 25.7 ve INR değeri 2.31 çıkmış.

Merhaba Hocam, yaptırdığım tahlilde PTZ değeri 25.7 ve INR değeri 2.31 çıkmış normal değer ise PTZ:11-15 ve INR:0.8-1.2 yazılı... yüksek çıktığını göstermi ama bu ne demek? ne yapmam gerek? bu hangi hastalıkla ilgilidir? şimdiden teşekkürler. kolay gelsin.

Tahlil.com Cevabı :  PTZ karaciğerin fonksiyonel gücünü , rezervini gösteren en iyi testlerden birisidir. karaciğer bir çok koagulasyon(pıhtılaşma) faktörünün yapım yeridir. Özellikler faktör, 2,7,9 ve 10 bu pıhtılaşma sistemi faktörlerine örnektir.Karaciğer bozuk ve bunları yapamıyorsa, pıhtılaşma sorunu olur. Kanamaya eğilim oluşur.Bu da önemli sağlık sorunlarına yol açar.Son yıllarda PTZ, INR değeriyle de birlikte değerlendirilmektedir.PTZ,pıhtılaşma mekanizmasındaki ekstrensek sistem ve genel yoldaki yeterliliği değerlendirmek için kullanılır PTZ Normal Değerleri:10 – 14 sn Kritik Değer:20 saniye INR sonuçlarına göre değerlendirme ise aşağıda verilmiştir.Antikoagulan ilaç kullananlarda (Coumadin) (Kumadin) aşağıdaki INR sonuçlarına göre tedavi dozu planlanır. Kumadin kullanmak için uygun INR değerleri * Derin ven trombozu profilaksisi 1.5-2.0 * Ortopedik Cerrahi 2.0-3.0 * Derin ven trombozu 2.0-3.0 * Atrial fibrilasyon daki hastalarda emboliden korunma 2.0-3.0 * Pulmoner embolism 3.0-4.0 * Prostetik kapak profilaksisi 2.5-3.5 PTZ değerinin yüksek çıktığı durumlar ise aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. -Siroz, -Hepatit, -Vitamin K eksikliği, -Salisilat intoksikasyonu,-Safra kanalı tıkanıklıkları, -Kumadin Tedavisi, -Yaygın Damar İçi Pıhtılaşma (DIC) -Masif kan transfüzyonu, -Herediter faktör eksikliği.