Oğlum 5,5 yaşında...AAS çinko değeri...

OĞLUM BEŞBUÇUK YAŞINDA TESTİN ADI : AAS ÇİNKO (DOKU) SONUÇ :63,7 ÖLÇÜ BIİRİMİ ug/u NORMAL DEGERLER L(100-280) ..BU SONUCU NASIL OKUMALIYIZ .DOKTORU BAKTIGINDA FAZLA AÇIKLAMA YAPMADAN SORUN YOK DEMEK LE YETİNDİ ...

Tahlil.com Cevabı : Çinko eksikliği az olarak mevcut.. Ancak telaş edilecek bir durum değildir. Sık sık İshal olan çocuklarda sık görülür. Beslenmeye bağlı çinko eksikliği dünyada ve Türkiye'de yaygındır. Çünkü Türkiye'de diyetler daha çok tahıla dayalıdır ve hayvansal besinler az tüketilmektedir. Özellikle, sınırda çinko eksikliği için risk grupları kreş ve okul öncesi çocuklar, adolesan dönemdeki gençler, hamile kadınlar, emziren kadınlar ve yaşlılardıralnızca çinko tedavisinden sonra orta derecede çinko eksikliğinde var olan belirtilerin ortadan kalkmasıyla teşhis konulur. Çinko, besinlerde yaygın olarak bulunmakla beraber, miktarı ve biyoyararlılığı farklılık göstermektedir. Çinkonun en iyi besinsel kaynağı deniz ürünleri ve kırmızı ettir.