Protrombin zamanı (PTZ,PT) ve INR değerlerim yüksek çıkmış.

Tahlil sonuçlarına baktığımda, normal sonuçlarla karşılaştırdıgımda 2 sonuç yüksek çıkmış.Bunun sebebi nedir acaba bilgi verebilirmisiniz?Protrombin zamanı ptz 27,9 sn( 10,3-14,6) protrombin zamanı ptz% 32 ( 54-112)protrombin zamanı INR 2,31( 08-1,2)

Tahlil.com Cevabı : Protrombin zamanı testi genel olarak pıhtılaşmayı engelleyici antikoagulan tedavinin izlenmesinde,yanı bu tür ilaçları kullananların takibinde kullanılan bir testdir.Eğer bu tür bir ilaç kullanıyorsanız,veya kalp ameliyatı sonrası tedavi alıyorsanız bu testler yüksek çıkabilir.Bunun dışında bir durum varsa bir hekime muayene olmalısınız.Tanı:Sorular