RBC testinin 5,1 olması ne anlama gelmektedir.

Kan tahlilimde hemogram sonucumda RBC testinin 5,1 olması ne anlama gelmektedir?

Tahlil.com Cevabı : RBC İngilizce kelimelerden oluşan Red Blood Cell(Kırmızı Kan Hücreleri)'in ilk harflerinin kısaltmasıdır.Eritrosit yani alyuvar anlamına gelir.RBC normal değeri yaşa ve cinsiyete göre değişebilir.Örnek vermek gerekirse 4-6 ay arası çocuklarda normal değer,3,1-4,5 arası iken 15 yaş ve üstü kişilerde ise erkeklerde 4,5- 5,9,kadınlarda ise 4-5,2 arasındadır.Sizin değeriniz normal aralıkta gözüküyor