Sayın ilgililer sitenizde aids testleriyle ilgili bir bilgiyle ilgili sorum var?

Sayın ilgililer, sitenizde aids testleriyle ilgili şöyle bir ibare bulunmakta: "Antiretroviral ilaçlarla profilaksi yapılması ve akut hepatit C enfeksiyonu, antikor oluşmasına kadar geçen süreyi 12 aya kadar uzatabilir. Virüsün vücuda girişini takiben %95 vakada 6-12 hafta içerisinde HIV’a karşı antikorlar gelişmektedir. " Bu bilgiye başka herhangi bir sitede rastlayamadım, sizden ricam bu bilginin kaynağının ne olduğu hakkında bilgi verebilir misiniz? Cümle tam olarak istediğini anlatamıyor gibi yani akut hepatit c hastası olan herkesin hiv antikor oluşumu 12 aya kadar uzar mı, yoksa hepatit c li bir kişiye aynı zamanda Antiretroviral ilaçlarla profilaksi de uygulanıyorsa mı bu süre geçerli olur. Bendeniz hiv testi oldum ve negatif geldi şimdi hepatit c testi de mi olmam gerekiyor? Bu konuya bir açıklık getirirseniz çok sevinirim. Saygılarımla....

Tahlil.com Cevabı : Sorunuza elimden geldiğince açıklık getireyim.Öncelikle tıpta hiç bir bilgi matematik gibi kesin ifadelerle belirtilmez.Tıp eğitimine başlayan herkese hocaları öncelikle şunu öğretir''Tıpta hastalık yoktur hasta vardır''.Yani her kişinin belirli hastalıkları geçiriş ve karşılayış tarzı farklı olabilir.Bu nedenle kimi zaman adı konulmuş hastalığın genel belirtilerine yönelik çözümler üretilmektense, hastaya özel çözümler üretilmelidir.Bu söylediklerime paralel olarak da şunu ifade etmeliyim.Akut hepatit c hastası olan herkesin hiv antikor oluşumu 12 aya kadar uzayacak diye bir kural yoktur.Ancak bazı hepatit C hastaları için bu geçerli olabilir.Aynı şekilde yine hepatit c li hastalara Antiretroviral ilaçlarla profilaksi de uygulandığında da hiv antikor oluşmasının süresi uzayabilmektedir.Her 2 durumda her hastada her zaman olmayabilir.Sizin durumunuza gelince Hepatit C testi yaptırmanızın hiç bir sakıncası yok.Hatta kontrol amaçlı HIV testi yaptırdığınıza göre her iki virusun de bulaş yolları birbirine benzer olduğu için Hepatit C testi de yaptırmalısınız bence de.Ama bu demek değildir ki her HIV testi negatif çıkan ayrıca bir de Hepatit C testi yaptırmalı.