serbestt4 değerimin yanında hamile o ifadesi yer alıyor hamile miyim?

25 yaşında kadınım.yaklaşıkbir buçuk ay önce birliktelik yaşadım ve prezervatifin birliktelik esnasında yırtıması sonucu hemen 1 saat içinde ertesi gün hapı kullandım. olması gereken dönemde regl oldum fakat bu ay 4 gün gecikme yaşadım kan testi vermiştim rutin detaylı kontrol için aklımda böyle bir şüphe yokken serbest t4 değerinin açıklama kısmında "hamile o" ifadesi beni tedirgin etti. durumun olumlu olması halinde sıkıntı yaşabiliyorum yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.kan tahlillerimi ek kısmına yüklüyorum. teşekkür ederim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba,

Test sonuçlarınızı inceledim. Serbest T4 tetkikinin sonuçlarının değerlendirilmesinde belli değer aralıkları vardır, sonuçlar bu aralıklara göre değerlendirilmelidir. Hamile 0 yazısı hamilelik yoksa bu değerlere göre değerlendirilmeli demektedir. Yani sT4 testi hamilelikle ilgili bir sonuç göztermez. Sizin zaten hamilelikle ilgili sonuçlarınız negatif gelmiş. Bu nedenle hamilelik le ilgili bir durum yoktur.

Ayrıca diğer gönderdiğiniz testlerinize göre Vitamin D değeriniz biraz düşük, vitamin D vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasında yardımcı olmaktadır, kış aylarına girerken bir dahliye uzmanı veya sağlık ocağına başvurarak D vitamini takviyesi yapmanızı öneririm.

Sağlıklı günler dilerim.