Tam Kan Sayımı Değerlendirme

Hocam merhabalar ekte kan testlerim mevcut ;Vucutta seğirme ve vücutta gezen hafif ağrılar sebebi ile doktora gittim.Vücudumda wbc mono ve lym değerim yuksek bu kayda değer bı yukseklikmidir şüpheli korunmalı ilişkiden 4 ay sonra hiv testi yaptirdim oda negatif sonuclanmisti onun ile bı ilgisi olabilirmi onun ile ilgisi yoksa neden olabilir stresli zamanlar geciriyordum tahlili verdiğim zamanda Değerli yorumlarınızı rica ederimSaygılarımla.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, tahlil sonuçlarınızı değerlendirdim. Sırasıyla sizi bilgilendiriyorum.

İlk test sonucunuzda (biyokimya)  D vitamini (25 Hidroksi Vitamin D) değeri 9.86 ile  çok düşük çıkmış. Bunun 30 ve üstü olmasını isteriz. Bu yönde dokrorunuz size D vitamini içeren bir ilaç yazmalıdır. Bu arada bol bol da güneşlenin. Güneş doğal D vitamini kaynağıdır. Ayrıca bir karaciğer testi olan ALT değeriniz yüksek çıkmış. Bazı ilaçların kullanımında, alkol kullanımı ve karaciğer yağlanmasında yüksek çıkabilir. Kilo fazlalığınız varsa kilo vermeniz de düşürmede işe yarar. Karaciğeri gösteren bir ultrason tahlili de bu yükseklik konusunda bilgi verebilir. Açlık kan şekeri testi de yaptırın. Gönderdiğiniz tahliller arasında glukoz yani açlık kan şekeri testi yok, bazı durumlarda şeker yüksekliğinde de bu test yüksek çıkabilir. Diğer biyokimya test sonuçlarınız normal.

Kan testi sonucuna gelince, bunda ciddi bir sorun görülmüyor bir tek dikkat çeken wbc yüksekliği. Kanda wbc değerinizde az da olsa bir yükseklik var. Bu genelde enfeksiyon duurmlarında yükselir. Şu aralar basit de olsa bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz ancak ciddi ve korkutucu bir yükseklik değil. Diğer test sonuçlarınızı da normal olarak kabul edebiliriz.

Sağlıklı günler dilerim.