Ureaplasma ParvumPCR Testi Hakkında

Merhabalar,Ekte size tahlil sonuçlarımı iletiyorum. Bu sonuca göre Ureaplasma Parvum ile ilgili sorum olacaktır. 2018 yılında yaptırdığım testte de aynı sonucu almıştım ancak sonrasında yapılan testlerde negatfi çıktı. Şuan tekrar meydana geldi. Benim sorum 2017 doğumlu bir çocuğumuz var ve 2018 yılında yapılan testte çıktığı için 2017 yılında doğum esnasında çocuğumuza bulaşma olma olasılığı ve internetteki kuşkuda bırakan bilgileri aslında biraz daha netleştirmek adına bu bakterinin çocuklara bir zararı, zeka geriliği ve kilo azlığı vs gibi sorun yaratması ile ilgili. Oğlumuz şu an 6 yaşında ve sağlıklı bir birey evet kilosu hep düşüktür ama zaten genimiz gereği hepimiz zayıftık ama boyu uzundur. Sormak istediğim bu olasılık karşısında yapmamız gereken birşey varmıdır ? Böyle bir durum çocuğumuza zarar verir mi yada böyle bir durum var mıdır ? Açıkçası 2017 de böyle bir enfeksiyona marzu kaldım mı onuda bilmiyorum. Yani bu doğum sonrası erken dönem oluşan etkenlerden mi bahsediliyor yoksa ileriki yaşlardada etkisini gösteriyormu ? Ben işin içinden pek çıkamıyorum siz yönlendirebilirseniz memnun olurum.Bu arada son tahlilden sonra doktor bana bol su için sonrasında geçecektir zararsız bir baktediridir dedi. Antibiyotik kimse önermedi sanırım onuda sadece tek başına bir anlam ifade etmediği için önermediler. Zaten bir var bir yok bir bakteri. Şuan bir şikayetimde yok ancak konu çocuk olunca telaşa girdim.İlginize teşekkür ederim.Saygılarımla.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Tahlil sonucunuzu inceledim. Evet üreaplasma parvum pcr testiniz pozitif ancak mevcutta bir şikayetiniz olup olmadığı da önemli. Burada belirtmek istediğim sizde PCR testinde  bulunan Ureaplasma parvuma ait dna kalıntılarının aktif bir enfeksiyon olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği konusunda kararı sizi muayene edecek bir üroloji veya enfeksiyon hastalıkları doktoru vermelidir. Doktorunuz bunu bir aktif enfeksiyon etkeni olarak kabul ederse uygun antibiyotik tedavisi verecektir.
Çocuğunuz ile ilgili bulaş riskine gelince bu konuda içiniz rahat olsun. Evet üreaplasma bakterisi doğum sırasında anneden bebeğe düşük bir risk olsa da geçebilir. Fakat bu durumda eşinizde aktif bir enfeksiyon olması gerekir. Ancak eğer bu tür bir bulaş olsa idi bebekteki belirtiler doğumun hemen ardında görülürdü. Bu tür bir bulaşta örneğin çocukta zatürre, menenjit, beyin enfeksiyonu  gibi enfeksiyonlar görülebilirdi. Zaten bu tür bir olay olsa idi, çocuğunuza da tedavi gerekirdi. Ureaplasma parvum, çocuğa geçse bie  doğumun hemen ardındaki süreç dışında çocuğa asla uzun vadeli ( zeka geriliği, kilo düşüklüğü, büyüme güçlüğü gibi) zarar vermez. Bu tür bir bilimsel kanıt yoktur. Buradan da anlaşılacağı gibi söz konusu enfeksiyonun şu aşamada asla çocuğunuzu olumsuz etkileme riski bulunmamaktadır.Çocuğunuz asla zarar görmez.
Doktorunuzun görüşüne katılıyorum, aktif bir enfeksiyonunuz yoksa, üretrit yönünden bir şikayetiniz yoksa ( idrar yaparken yanma hissi ve ağrı, idrara çok çıkma, akıntı gibi) bir ilaca gerek olmayabilir.
Son olarak yaptırdığınız testler çok geniş bir yelpazede ve içinde hiç de gerek olmayanlar da var, bu testlerin ücreti çok yüksek olup ne yazık ki özel laboratuvarlar para kazanma adına bu testleri gerekli gereksiz yapabiliyor, lütfen bu testleri kendi başınıza yaptırmayın öncesinde güvendiğiniz bir üroloji doktoru veya enfeksiyon hastalıkları uzmanına danışın ve onun bilgisi ile isteği doğrultusunda yaptırın. Boş yere masrafa girmeyin.

Sonuç olarak şu aşamada çocuğunuzun sağlığını olumsuz etkilemiş veya etkileyecek üreaplasma yönünden hiç bir olumsuz faktör bulunmuyor. Bu testleri de bir daha doktorunuz önermedikçe asla yaptırıp boş yere kafanızı karıştırmayın. Sizde de aktif bir belirti olmadıkça test yaptırmayın ancak bir şikayetiniz olursa doktorunuzun istediği testleri yaptırın.

Sağlıklı günler dilerim ailenize.