1 Ay Önce aknetrent kullanımı sonraki kan tahlil alt değeri yüksekliği

Merhabalar,2 aylık süre boyunca aknetrent ilacını kullandım. İlacı bırakalı 1 ay kadar oldu. Doktorumun tekrar isteği üzerine kan tahlili verdim. Tahlil sonucumda Alanin aminotransferaz (ALT) değerim 134 olarak yüksek olarak sonuçlandı. İlacı yaklaşık 1 aydır kullanmıyorum. Yüzümde tekrar eden sivilce durumundan kaynaklı doktorum 1 ay daha kullanmam için tahlil yaptırdı. Bu değerimin yüksek olmasından kaynaklı nasıl bir değerlendirmeniz olur ne yapmam gerekiyor ? İlacı bu değerlerde doktorum yüksek ihtimalle kullanmama izin vermeyecektir. Ama bundan sonrası için ne yapmalıyım. Aynı zamanda Demir (serum) ve Demir bağlama kapasitesi değerlerimde normalin dışında değerlere sahip, bu konuda bilgi verir ve yönlendirirseniz sevinirim.

Tahlil.com Cevabı :

Sonuçlarınızı inceledik. Alanin aminotransferaz (ALT), demir değeriniz yüksek buna bağlı olarak da demir bağlama kapaziteniz düşük çıkmış.Bu değerlerin bu şekilde olması kullandığınız aknetrente bağlı. İlaç akne tedavisinde çok etkin ama ne yazıkki bu şekilde değerlerde değişikliğe sebep olabiliyor. Aknetrent  demir seviyerlini dolaylı yoldan yükseltebilir buna bağlı ve orantılı olarak da demir bağlama kapasitesi düşebilir. ALT de bir karaciğer fonksiyon testidir. O da yüksek çıkmış. Ancak genel olarak değerleriniz aşırı derecede yüksek değil yani şu aşamada panik olmanızı gerektirecek bir durum bulunmuyor.

Zaten doktorunuz 1 ay daha tedavi planlamış. Tabii son kararı muayene bulgularınız ve önceki tahlil sonuçlarınıza göre doktorunuz karar verecektir. Ancak şu aşamada tedavinin acilen kesilmesini gerektirecek kadar değerlerde ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyoruz. Zayen bu değerler dışındaki değerleriniz de normal. Şu aşamada yüzyüzmüş yüzmüş kuyruğuna gelmişsiniz. Doktorunuzun tedavi önerilerine uymanız en doğru yaklaşım olacaktır. Geçmiş olsun.