1 haftadan beri de benim kasıklarım ara ara ağrıyor bıçak saplanır yada kramp girer gibi sıkıntıdan olabilir mi?

Mrblar 41 yaşındayım 4 yıldan beri adet görmüyorum en son 2022yılı temmuz ayında yasmin hapı kullandıktan sonra adet gördüm 18 mayısda eşimle korunmasız 1 kez ilişkiye girdim 12 saat içinde yasmin hapını 3 kez aldım 26 mayısda adetim geldi 2 gün gördüm 3.gün gelmedi 4.gün tekrar gördüm hamile olabilir miyim acaba 1 haftadan beri de benim kasıklarım ara ara ağrıyor bıçak saplanır yada kramp girer gibi sıkıntıdan olabilir mi birde 4 yıl yada 2 yıl adet görmemek menopoz olabilir mi?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar, öncelikle sizi menopoz belirtileri konusunda bilgilendireyim. Aşağıdaki belirtiler menopozun habercisi olabilir.

Düzensiz adet dönemleri ( Sizde var belirttiğinize göre) Özellikle 4 yıldan beri adet görmüyor olmanız menopoza girdiğiniz konusunda önemli bilgi verir. Bunun yanı sıra aşağıda belirttiğim semptomlar da menopoz yönünden bilgi veir.
Vajinal kuruluk
Sıcak basmaları
Titreme
Gece terlemeleri
Uyku sorunları
Ruh hali değişiklikleri
Kilo alımı ve yavaşlamış metabolizma
Saçların incelmesi ve cildin kuruması
Meme dolgunluğunun kaybı

Ancak menopozun kesin tanısı için bir kadın doğum doktoruna başvurmanız ve bazı tahlillerin yapılması gerekmektedir.
Menopoz tanısında kanda FSH hormonu  Düzeyleri artar ve Estrojen düzeyleri  ise düşer. LH hormon düzeyinde de artma beklenir.Bu durumun kan tahlilinde görülmesi tanı yönünden bilgi verecektir. Bu nedenle bu hormonlar sizde de bakılmalıdır.
Düzensiz adet gören veya seyrek adet gören  bir kadında FSH hormonu düzeyi 40 pg/ml üzerinde ise menopoz tanısı kesinlikle konur. FSH düzeyi 25-40 pg/ml arasında ise premenopoz olduğu bilgisi alınır. Bu dönemde kadınlarda nadiren  hamile kalma ihtimali vardır.

Gelelim hamilelik şüphenize, ilişki sonrası adet görmeniz ve bulunduğunuz süreç hamilelik ihtimalinin yok denecek kadar az olduğunu gösteriyor. Ancak kesin gebelik tanısı için kanda Beta HCG testi yaptırmanız kafanızdaki soru işaretlerini ortadan tamamıyla kaldıracaktır.

Kasıklarım ara ara ağrıyor bıçak saplanır yada kramp girer gibi demişsiniz bu durumda akla idrar yolu enfeksiyonu ihtimali de geliyor bir idrar tahlili ve idrar kültürü tahlili yaptırmanız uygun olabilir.

Sağlıklı günler dilerim.