25 yaşında erkeğim.Sigara kullanıyorum ve spor yapıyorum. RBC 5.9 HGB 19,1 HCT 52,5 çıktı?

25 yaşında erkeğim.Sigara kullanıyorum ve spor yapıyorum. RBC 5.9 HGB 19,1 HCT 52,5 çıktı?Dahiliye doktorum sigara kullanımı yüzünden olabileceğini söyledi fakat hematoloji ye görünmem gerektiğini söyledi.Korkulacak herhangi bir durum var mıdır ?

Tahlil.com Cevabı : Kan fazlalığı var sonuçlarınızda, bazı değerleriniz yüksek çıkmış.Kan fazlalığı denilen olay, RBC, HCT,HGB gibi kansayımında yapılan değerlerin yüksek çıkmasıdır.Yüksek rakımlı bölgelerde yaşayanlarda, sigara içenlerde bu durum olabilir.Hayati tehlike taşıyan bir durum değildir.Düzenli aralıklarla dahiliye bölümünde kontrollerinizi sürdürüp belirli aralıklarla da kan vermeniz gerekebilir.